Dağlık Karabağ sorunu
Nagorno Karabagh issue
  1. Tez No: 270869
  2. Yazar: ŞEVKİYE DUYGU ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Azerbaycan, Ermenistan ve İran arasında yerleşen Dağlık (Yukarı) Karabağ; Kafkasların önemli bir geçit noktasında bulunmaktadır. Dağlık Karabağ, jeopolitik ve jeostratejik öneme sahip coğrafi konumu dolayısıyla çevre güçlerin, ele geçirmek için tarihin hemen her devrinde sürekli mücadele verdiği, savaşlar yaptığı bir bölge olmuştur.Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecinde, Azerbaycan'a ait topraklarda Ermenistan'ın hak iddiaları sonucu ortaya çıkan Dağlık Karabağ Sorunu'nun kökeni, özünde 19. yüzyılın başlarına kadar dayanmaktadır. Her iki millet de Dağlık Karabağ bölgesinin kendilerine ait olduğu tezini yıllardır savunmaktadır. Sorunun uluslararası boyutlara ulaşması Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeyi siyasi ekonomik ve stratejik ilişkiler açısından etkilemiştir. Henüz sonuçlandırılamamış olan bu sorunun çözüme kavuşturulmasına yönelik arabulucuk görevini, farklı zamanlarda farklı uluslararası örgütler üstlenmiş, en kapsamlı çalışmalarsa, AGİT-Minsk Grubu tarafından yapılmıştır ve yapılmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Nagorna Karabagh, situated between Azerbaican, Armenia and Iran is on a crucial standpoint of Caucassia. It has been a region of geopolitical and strategic location which has been under danger of conquest almost throughout history and has been home to many wars. In the process of Soviet Union?s breaking, the origin of Karabagh Issue goes back to 19th century which also broke out as Armenia?s claim on Azerbaycan?s lands. Both nations have claimed Karabagh region to be their land and this has influenced most countries politically, economically and strategically and most of all Turkey. Various international organizations have shown attempts to resolve this issue- which is stil unresolved- at different times, the most comprehensive of which is AGIT-Minsk Group?s work. The aim of this study is to make a detailed research on the historical process of Karabagh problem.