Ekonomik bir varlık olarak su ve suyun değerinin belirlenmesi
Water as an economic asset and determining the value of water
- Tez No: 270888
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR AKYAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmanın amacı, yaşamsal öneme sahip olan suyun ekonomik açıdan önemini ortaya koymak; öneminden yola çıkarak geliştirilen bazı metotların yardımıyla suyun değerinin nasıl belirlendiği konusunda bilgi vermektir. Böylece suyun değerinin belirlenmesi konusunda, özellikle Türkiye bağlamında, literatüre önemli bir katkıda bulunmaktır.Bu amaca yönelik olarak hazırlanan çalışmada, önce dünya geneli daha sonra da Türkiye özelinde su kaynaklarının potansiyeli ve kullanımı hakkında bilgi verilmiş, son kısımda da suyun ekonomik değerinin belirlenmesine dair çeşitli metotlar incelenmiştir.Çalışma sonucunda su varlığının sanıldığı gibi bol bir kaynak olmadığı, aksine ekonomik değere sahip kıt bir kaynak olduğu teyit edilmiştir. Su kaynakları üzerindeki olumsuz etkilerin yakın gelecekte küresel bir su krizinin yaşanmasına sebep olabileceği ve mevcut dünya düzeninin ekonomik ve politik anlamda olumsuz etkilere maruz kalabileceği tespitinde bulunulmuştur. Buna ek olarak dünya genelinde su sektörünün bir değişim sürecine girmiş olduğu ve bu sürecin küresel kuruluşlar tarafından desteklendiği gözlemlenmiştir. Türkiye su sektörünün de eksik yönlerinin olduğu belirlenmiş ve değişim sürecine Türkiye'nin de dahil olması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca suyun ekonomik değerinin belirlenmesi konusunda kullanılan fayda-maliyet analizine dayalı kullanıcıların ödeme istekliliğini ölçen metotların suyun net değerinin belirlenmesinde yetersiz kaldığı değerlendirmesinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to present the economical importance of water which has vital place and to give information about how determining the value of water by the help of some methods which are developed considering the importance of water.According to this aim of this prepared work, firstly worldwide and then for Turkey information is given about the potential of water sources and use. In the last part, various methods about determining the value of water economically are examined.In the consequence of this work it is confirmed that water is not an abundant source, as it is supposed, on the contrary it is a scarce source which has economic value. It is determined that negative effects over water sources would cause a water crisis globally in near future and existing world order would receive negative impacts economically and politically. In addition to this it is observed that water sector in worldwide enters to a period of change and this period is supported by global foundations. It is designated that there are inadequacies in Turkey water sector. Then, it is made out that it is necessary for Turkey to be included in this period of change. Further, it is found that methods which measure users, who are depend upon cost benefit analysis which is used in determining the economic value of water, pay to willingness are not sufficient in determining the total equity of water.