Teachers' attitudes towards the ?dyned? in primary education in Turkey: From the 4th to 8th grades
Türkiye'de 4. sınıftan 8. sınıfa kadar ilköğretim öğretmenlerinin 'dyned' e karşı tutumları
  1. Tez No: 270889
  2. Yazar: ALPTEKİN MUHAMMED YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDUL KASIM VARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Dil öğretiminde teknoloji kullanımı özellikle de bilgisayarların kullanımı son yıllarda oldukça popüler olmuştur. Türkiye'de, 2006 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı, bilgisayar destekli dil eğitim programı olan ?DynEd? i ilköğretim okulları 4-8. sınıflarında zorunlu hale getirdi. Bu çalışmada, İlköğretim okullarında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin bilgisayar destekli dil programı olan ?DynEd?e karşı tutumları araştırılmıştır. Türkiye'nin 10 farklı ilinde farklı ilköğretim okullarında görev yapan ve derslerinde bilgisayar destekli dil eğitim programı olan ?DynEd?i kullanan 121 İngilizce öğretmenine betimsel bir çalışma uygulanmıştır. Bu çalışmada katılımcıların tutumunu öğrenmek için gereken veri anket ile elde edilmiştir. Anketin sonuçlarını desteklemek ve öğretmenlerin DynEd'i kullanmaktan çekinmesine neden olan faktörleri (eğer varsa) saptamak içinse görüşme teknikleri kullanılmıştır. Anketler SPSS 11.5 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Veriler istatistiksel metotlar olan frekans, yüzde ve regresyon analizi ile analiz edilmiştir. Görüşme verileri nitel veri içerik çözümlemesi analiz tekniği kullanılarak, benzer noktaların kodlanması ile analiz edilmişlerdir. Bu çalışmanın sonuçları İngilizce öğretmenlerin DynEd'e tutumlarının az miktarda olumlu olduğunu ama bilgisayar destekli dil eğitimine ise olukça olumlu tutum sergilediklerini ortaya koymuştur. Regresyon analizi bilgisayar bilgisinin DynEd'e olan tutumlar üstünde hiçbir etkisinin olmadığını göstermiştir. Elde edilen sonuçlar donanım eksikliği (bilgisayar sayısı, mikrofon, kulaklık vb.), internet bağlantı problemi, yoğun müfredat, kalabalık sınıflar, sunucu eksikliği, teknik ve idari destek yetersizliği gibi bazı faktörlerin öğretmenlerin DynEd'i kullanmaktan çekinmesine neden olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Use of technology, especially use of computers, in language education has been very popular recently. In Turkey the Ministry of National Education made the Computer Assisted Language Learning (CALL) software DynEd compulsory in state primary education from the 4th to 8th grades in 2006. In this study, EFL teachers? attitudes towards the ?DynEd? in primary education in Turkey: from 4th to 8th grades were investigated. A descriptive research study was conducted with 121 teachers of English working at different primary schools and using DynEd in their lessons in 10 different cities in Turkey. Data for this study were collected through a questionnaire which was used to find out the participants? attitudes and a semi-structured interview which was held with participants to support the results of the questionnaire and to identify the factors (if any) that make teachers abstain from using the DynEd. Questionnaire was analyzed by using SPSS 11.5 statistical program. Statistical methods including frequencies, percentages, mean, and regression analysis were used to analyze data. Interviews were analyzed qualitatively using content analysis. The results of this study revealed that the teachers? attitudes towards DynEd were mildly positive but their attitudes towards CALL were very positive. The results of the regression analysis showed that computer knowledge has no effect on teachers? attitudes towards DynEd. The results indicated that there were some factors that make teachers abstain from using the DynEd such as lack of equipment (number of computers, microphones, headphones, etc.), internet connection problem, intensive syllabus, crowded classes, insufficient servers, lack of technical and administrative support.