İlköğretim II. kademe Türkçe dersi performans görevi başarı puanları ile akademik başarı ve derse yönelik tutum arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of relation between success grades of Turkish lesson performance task and academic success and attitude to lesson in primary education school level
- Tez No: 270936
- Danışmanlar: PROF. DR. N. NAZAN KARANİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim ikinci kademe Türkçe dersi performans görevi başarı puanları ile öğrencinin Türkçe dersi akademik başarısı ve derse yönelik tutumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir.Araştırmanın örneklemini Trabzon ili merkezinde bulunan Aydınlıkevler, Mehmet Akif Ersoy ve Yunus Emre İlköğretim okullarının 6., 7. ve 8. sınıflarında okuyan 150 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ?Türkçe Dersine Yönelik Tutum Ölçeği, Türkçe Dersi Performans Görevine Yönelik Tutum Anketi? kullanılmış ve alt problemlere cevap bulmak amacıyla öğrencilerin dönem sonu Türkçe dersi ve performans görevi notları elde edilmiştir. Araştırma betimsel nitelikte olup, araştırmayla ilgili veriler tarama yoluyla toplanmıştır. Araştırmada tek yönlü varyans ( ANOVA ) analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda kız öğrencilerin performans görevi başarı puanlarının daha yüksek olduğu, anne-baba eğitim seviyesi ile ailenin gelir durumu arttıkça öğrencilerin performans görevi başarı puanlarının da arttığı sonucu ortaya çıkmıştır. Performans başarı puanları ile sınıf düzeyi arasında ise anlamlı bir farklılık olmadığı görülmektedir. Performans görevi başarı puanları ile Türkçe dersi akademik başarısı arasında ise olumlu bir ilişki vardır. Performans görevi başarı puanları ile Türkçe dersi ve performans görevine karşı tutum arasında zayıf bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure the relationship between Turkish lesson performance task success grades with student?s Turkish lesson academic success rate and attitude to the lesson in the primary education second level.The sample of the study is made up of 150 students who have been studying at Aydınlıkevler, Mehmet Akif Ersoy and Yunus Emre Primary Education School?s 6th, 7th and 8th classes, Trabzon. In the study, ? Attitude Scale aimed at Turkish Lesson, Attitude Questionnaire aimed at Turkish Lesson Performance Task ? have been used as a data collection tool and student?s end of term Turkish Lesson and performance task grades have been gotten in order to find out solutions for sub-problems. The research is descriptive feature, the related data were accumulated by scanning. One-way analysis of varience ( ANOVA ) and Correlation analysis has been used in study.The study has been resulted that girls` performance task success grades have been higher and also student?s performance success grades have been picked up with the increase of education level of parents and income statue of the family. It has been seen that there has not been a significant difference between performance success grade and class level. In addition to that, there is a positive link between performance task success grades and Turkish lesson academic success rate. There has been a weak relationship between performance task success grades and attitude to Turkish lesson and performance task.