İran'ın Orta Doğu politikasında Şii Mezhebinin etkisi
Shiah Demonination's influence on İran's Middle East policy
- Tez No: 270937
- Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMMAD ARAFAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dünyamız Uluslararası Sistemi'nin en önemli bölgelerinden birisi Orta Doğu'dur. Tarih boyunca Orta Doğu Bölgesi Uluslararası Sisteme egemen olmak isteyen güçlerin ele geçirmek/nüfuz sahibi olmak istedikleri bir bölgedir. İran İslam Cumhuriyeti de bu bölgenin en önemli güçlerinden birisidir. İran'ın bölgeye yönelik dış politikaları sadece bölge üzerinde etkili olmayıp Uluslararası Sisteme de etki edebilmektedir.İran bölge devletlerinde yer alan Şii unsurlara verdiği destek vasıtasıyla bölgede kendisine bir hayat sahası oluşturmakta ve bu şekilde ayakta kalmaya çalışmaktadır. İran'ın bölge ülkelerinde yer alan Şii topluluklar ile olan ilişkileri ve bunlara vermiş olduğu destek söz konusu ülkelerin yönetimlerine İran'ın etkide bulunmasını sağlamaktadır. İran'ın söz konusu Şii topluluklara vermiş olduğu destek ve bu topluluklar vasıtasıyla gerçekleştirmiş olduğu eylemler sadece Orta Doğu bölgesinde değil Uluslararası alanda da ses getirebilmektedir. İran Şii kartını Orta Doğu'da etkin bir biçimde kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Middle East is one of the most important regions in our world?s international system. For the powers which wanted to dominate over international system, Middle east has always been a region that been a crucial region to be possessed. Iran Islamic Republic is one of the most important powers of this region. Iran?s foreign policies concerning the region are not only influential for the region but also they can affect the international system.Iran is establishing a living space for itself by supporting Shiah constituents in the region and is trying to survive this way. The support of Iran to the Shiah communities in the neighbouring states, and Iran?s relations with them gives Iran the possibility to interfere those countries? ruling system. The support of Iran to the Shiah communities and Iran?s actions through those communities makes a big impact not only in Middle Eastern Region but also in the international arena. Iran is using the Shiah point effectively in the Middle East.