İlköğretim II. kademe Türkçe dersi performans görevlerinin değerlendirilmesi
The Turkish lesson performance task has been put into practice on the second stage students attending primary schools
  1. Tez No: 249064
  2. Yazar: ZEKERİYA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Son yıllarda eğitim alanındaki gelişmeler diğer alanlarda olduğu gibi Türkçe eğitimini de derinden etkilemektedir. Özellikle ölçme ve değerlendirme etkinliklerindeki yeni arayışların ve uygulamaların Türkçe eğitimi üzerindeki yansımaları dikkat çekmektedir. Günümüzde öğrencinin değerlendirilmesinde kullanılan alternatif ölçme ve değerlendirme yöntemlerinden biri de performans görevleridir.Bu çalışmanın amacı, ilköğretim ikinci kademede Türkçe dersine yönelik değerlendirme aracı olarak kullanılan performans görevleri uygulamasına ilişkin öğrenci görüşlerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini; İstanbul ili Anadolu yakası resmî ilköğretim okulları ikinci kademesinde okuyan 6., 7. ve 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise; belirtilen evrenden rastgele seçilen ilköğretim okullarının ikinci kademesinde öğrenim gören 102 ( % 34 ) 6. sınıf öğrencisi, 103 ( % 34,3 ) 7. sınıf öğrencisi ile 95 ( % 31,7 ) 8. sınıf öğrencisi olmak üzere toplam 300 ilköğretim ikinci kademe öğrencisi oluşturmaktadır.Yapılan araştırmalar ve uzman kişilerin görüşlerine başvurulduktan sonra ilköğretim okullarındaki 6. , 7. ve 8. sınıf öğrencilerine uygulanmak üzere, üç bölümden oluşan bir anket hazırlanmıştır. İlköğretim ikinci kademesinde okuyan öğrencilerinin Türkçe dersi performans görevlerinin değerlendirilmesi için hazırlanan anket öğrencilere uygulanmıştır. Deneklere uygulanan anketlerden elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPPS istatistik programı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular için tablolar oluşturulmuş ve yorumlanmıştır. Öğrencilere uygulanan anket vasıtasıyla elde edilen veriler amaçlara uygun olarak frekans (N), yüzde (%), aritmetik ortalama (X), standart sapma (Ss), serbestlik derecesi (Sd), t testi ve varyans analizi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent developments in the education field have been affecting deeply both Turkish education and the other fields. Especially in the measurement and evaluation techniques, the reflections of new searches and applications have been taking attention in Turkish Education. Nowadays, one of the alternative methods used for the student evaluation is performance task.The aim of this thesis is to set forth the students? ideas related to the application of the performance tasks used as evaluation method in Turkish Lesson in the second stage of the primary education.The 6th, 7th and 8th grade students who have been attending the second stage in the state primary schools in Anatolian side of İstanbul have formed the area of the investigation. The batch of the investigation has been composed of randomly selected totally 300 second stage primary students, attending the second stage of the 6th grade students in number 102 (%34), the 7th grade students in number 103 (%34,3) and the 8th grade students in number 95 (%31,7).Having made investigations and consulting the experts and asking them for their opinions, a questionnaire consisting of three parts to be applied to the students in the 6th, 7th and 8th grade in the primary schools has been prepared. The questionnaire prepared to evaluate the Turkish lesson performance task has been put into practice on the second stage students attending primary schools. Statistics program called SPPS has been used for the analysis of the data obtained from the questionnaires applied to the students. The tables for the results of the findings has been formed and commented. By means of the questionnaire being applied to the students, the obtained data which have been suitable for the targets have been analyzed by using frequency (N), percentage (%) the arithmetic average (X), standard deviation (Ss), freedom degree (Sd), the t test and variance analysis.