Türk Ceza Hukuku'nda geri verme kurumu ve Avrupa Tutuklama-Yakalama Müzekkeresi
Institution of extradition in Turkish Criminal Law and European Arrest Warrant
  1. Tez No: 270945
  2. Yazar: MEHMED YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SOKULLU-AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Geri verme, Uluslararası Ceza Hukukunun özellikle adli yardımlaşmanın en önemli enstrümanlarından birisidir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu?nun 18. maddesinde genel olarak düzenlenmiş olup, taraf olunan uluslararası sözleşmelerce ayrıntıları tamamlanmaktadır. Çalışmamızda uluslararası sözleşmelerce tamamlanan Türk Hukuku incelenecek olup, özellikle Suçluların iadesine Dair Avrupa Sözleşmesi üzerinde durulacaktır. Bu kapsamda geri verme kurumuyla ilgili olarak genel bilgilerle okuyucu bilgi sahibi yapıldıktan sonra ilgili maddeler gereğince uygulamanın hangi safhalardan geçtiği ve geri vermenin sonuçları okuyucuya anlatılacaktır. Çalışmamızın son kısmında ise Türkiye?nin taraf ol(a)madığı Avrupa Tutuklama Müzekkeresi projesi analiz edilecektir. Avrupa Birliği?nin, Suçluların iadesine Dair Avrupa Sözleşmesinin yetersiz kalması üzerine üye devletler arasında yürürlüğe koyduğu bu proje, kısa geçmişine rağmen gayet başarılı bir model olmuştur. Bu doğrultuda Avrupa Tutuklama Müzekkeresine genel bir bakış atılacaktır. Okuyucunun dikkatini ise daha çok terminolojide yaşanan çeviri problemleri ve Suçluların iadesine Dair Avrupa Sözleşmesinin geri kalmışlığı çekecektir.
Özet (Çeviri)
Extradition, is one of the most important instruments of International Criminal Law, particularly at Judicial Assistance. Extradition is described in Turkish Penal Code No: 5237, Article 18 and the international conventions signed by Turkey are complementary in details. In this dissertation, the Turkish Law which is completed by international treaties shall be examined and the main focus will be on the European Convention on Extradition. In this scope, the reader will be illuminated by general knowledge about extradition and after, the phases of extradition in practice and outcomes of extradition will be examined. The last chapter of this dissertation shall focus on the European Arrest Warrant, which Turkey is unable to sign at the moment. The European Arrest Warrant is a project initiated by the European Union as a result of the failure of European Convention on Extradition, and despite its short history, appears to be a successful model. In this scope a general knowledge about the European Arrest Warrant will be presented. The reader shall notice the translation problems in different languages and the inefficiency of the European Convention on Extradition in many ways.