19.yüzyılın ilk yarısında Darphane-i Amire ile ilgili düzenlemeler (120, 143 ve 165 no'lu Darphane defterleri)
Regulations related with the 'Darphane-i Amire' in the first half of the 19th century. [according to the defters of Darphane Numbered 120, 143 and 165]
- Tez No: 270946
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET KAMİL AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, 19. yüzyılın ilk yarısında Darphane-i Âmire tarafından faaliyetleri ile ilgili olarak yapılan düzenlemeler incelenmiştir. Osmanlı ekonomisi içerisinde merkezi kurumlardan biri olan Darbhane-i Amire faaliyeti gereği madenlerin çıkarılmasından sarraflara kadara çok sayıda alanı düzenlemiştir. Darphane-i Amire'nin kapsama alanına aldığı geniş sahayı örneklendirebilmek için Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde bulunan 120, 143 ve 165 nolu Darphâne Defterleri incelenmiş ve bu defterlerde yer alan layiha ve nizamlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, regulations of the Ottoman Imperial Mints related with its activities has been examined. The Ottoman Imperial Mints, one of the central institutions in the Ottoman economy, regulated different areas from excavation of mines to sarrafs for own its interests. To illustrate of this vast areas, it is examined 120, 143 and 165 nos defters of Darbhane in the Prime Minister Ottoman Archives and it is considered some regulations and briefs in these defters.