Türk Ceza Hukukunda geri verme
Extradition in Turkish Criminal Law
- Tez No: 313102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
AMAÇ: Geri verme konusunda yaşanan sorunlar ve bu gibi sorunlara çözüm önerileri getirilmesi, yargısal süreçte yargı makamlarınca yapılması gereken işlemler ve izlenecek yöntem konularında geri verme kurumunun ülkemizdeki uygulamasına ışık tutmaktır.KAPSAM : Geri vermenin tanımı, tarihçesi, hukukî niteliği ve kaynakları, geri vermenin kişiye ve fiile ilişkin koşulları ile usule dair konular, tutuklamayı da kapsayan tedbirler, hususilik kuralı başta olmak üzere geri vermenin sonuçları.SONUÇLAR : Vatandaşların geri verilmezliği ilkesi dikkate alınarak en azından geri verilmeyen vatandaş hakkında takibat yapılması veya hakkındaki mahkûmiyetin uyruğu olduğu devlette yerine getirilmesi konusunda ulusal mevzuatta düzenlemeler yapılmasının soruna bir çözüm olacağı, siyasi suç ile terör suçlarının sınırlarının belirlenmesinin hem kurumun çalışmasına işlerlik kazandıracağı hem de suçluların eylemlerinin cezasız kalmamasını sağlayacağı, Türkiye'de, geri verme konusundaki anlaşmaların içeriğini açıklayan, uygulamasını kolaylaştıran, ayrıntılı düzenlemeler içeren ve ileride yapılacak geri verme anlaşmalarına genel çerçeve olacak geri veri verme yasası düzenlenmesinin yararlı ve etkin olacağı, geri verme davalarına bakacak mahkemelerin ülkesel yetkili veya en azından istinaf mahkemeleri gibi bölgesel yetkili olmasının ve bu mahkemelerde uzman yargıçların görev yapmasının sağlanmasının, kurum uygulamasının daha sağlam yerleşmesine büyük katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır.YÖNTEM : Karşılaştırmalı hukuk, yargı makamlarınca yapılması gereken işlemler ve izlenecek yöntem gibi konularda örnekler verilmesi.ANAHTAR SÖZCÜKLER :Geri vermeSiyasi suç:Geri ver ya da yargıla ilkesi (aut dedere aut judicare)Çifte suçluluk (double criminality)Non bis in idem (ne bis in idem)
Özet (Çeviri)
THE PURPOSE OF THE STUDY: To explain the problems faced on the extradiction and to give suggestions for these problems, to clarify the application of extradition in Turkish Law on the subjects of the judiciary procedures and methods by giving the examplesSCOPE: The definition, history, judiciary characteristic and the sources of extradition; the personal and actionable conditions of extradition, judiciary procudures, the precautionary measures including the arrest of the suspected person, the result of the extradition scoping the main rule of privacy.RESULTS: Considering the principle ?the citizen is not extradited?, it is necessary to codifiy the rules on the level of nation state about the legal proceedings against the suspected person or execution of the punishment by the state which owns the citizenship of the person, this may find a solution to the problems,To clarify the differences between the politicial offfences and terror offences can make the extradition rules functinable and ensure the guilty person penalized,Codification of a special rule on the extradion, which explains the contents of the agrements, provides the easiness for execution, contains the detailed rules and gives a perspective to the future extraidition agrements can beneficial and functionable,The establihment of the state level or regional courts assigned to extradition suits and the expert judges in these courts may contribute the more strong basis into to execution of the extradition.METHODOLOGY: Comparative law, examples for the application of extradition on the judiciary procedures and methods.KEY WORDS:ExraditionPolitical OffencesExtradite or Suit (Aut Dedere Aut Judicare)Double CriminalityNon bis in idem