Yalın tedarik zincirinde optimizasyon
Optimization in lean supply chain
  1. Tez No: 270950
  2. Yazar: FIRUDIN SULTANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Tedarik Zinciri Yönetimi tedarik ve talep yönetimini bütün işletmeleri kapsayacak şekilde bütünleştirmektedir. Günümüzde işletmeler arası rekabet tedarik zincirleri arasında yaşanmaktadır ve bundan dolayı özellikle globalleşmenin gittikçe arttığı bu dönemde tedarik zinciri yönetimi çok daha önemli hale gelmektedir. İşletmeler en az kaynak, düşük maliyet, hatasız üretim ve en az israfla müşteri talebine doğru ve hızlı yanıt vere bilecek yalın üretim felsefesini sadece işletme içi uyguladığında olumlu sonuç vermesi imkansızdır. Bundan dolayı, işletmelerin yalın felsefenin tüm tedarik zincirinde uygulana bilmesi için bireysel müşteri ihtiyacını etkili şekilde çekerek ürünlerin akışını sağlayan kaynaklar ve bilginin bütünleşik çalışarak maliyetleri ve israfları azaltan yukarı ve aşağı akışın direkt bağlantısını kuran yalın tedarik zinciri organizasyonu setine ihtiyacı vardır.Çalışmada yalın tedarik zinciri incelenerek tedarik zincirinde tam zamanında üretim sistemini de dikkate alan tedarik zinciri modeli geliştirilmiştir. Model Azerbaycan'da çok ürünlü ve çok kademeli bir tedarik zincirinde uygulamaya konmuştur. MAPLE 12.0 matematik programı aracılığı ile tedarik zinciri maliyetinde optimizasyonuna gidilerek TZM'ye etki eden nedenler çoklu regresyon yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca tedarik zincirinde koordinasyon halinde çalışıldığında elde edilen TZM indirimi sonucu tedarik zincirinde zarara uğrayan işletmelerin zararının telafi edilmesi için hesaplama yöntemi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Supply Chain Management includes and aggregates all of the enterprises supply and demand management. Today, competition between enterprises took place between the supply chains and thus increasing globalization; especially in this era of supply chain management is becoming more important. In lean production it is impossible that enterprises obtain an accurate demand and fast response with a low cost, with an error-free production and with a minimum waste. Therefore, to implement a lean production philosophy in supply chain it is need to be a lean supply chain organization which individual customer needs effectively pulling and allow stream for products because of integrated strive of resources and knowledge and reduce costs and wastes and obtain direct connection of downstream and upstream in the supply chain.In this study, a supply chain coordination through multi-stage and multi product linkages in Just-In-Time environment model developed. Then put into practice in Azerbaijan enterprise and revealed optimization via MAPLE 12.0 math programme. CRF(Cost Reduction Factor) affecting factors were analyzed using multiple regression method. In addition, when working in coordination with the supply chain as a result of reductions in the supply chain from the SCC (Supply Chain Cost) suffered loss calculation method is proposed to compensate for the losses of enterprises.