Hukuka sistemik yaklaşımlar
Systemic approaches to law
- Tez No: 270951
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEVFİK ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
?Hukuka Sistemik Yaklaşım? başlıklı doktora tezi çalışması, Alman sosyolog ve hukukçu Niklas Luhmann'ın geliştirdiği sistem kuramsal hukuk anlayışının tanıtılması, analizi ve eleştirilmesini içerir. Çalışmada, işlevsel olarak farklılaşmış sistemlerden oluşan toplumda hukukun işlevi, `normatif davranış beklentilerinin istikrarlılaştırılması' olarak saptanır. Hukuk bu, işlevini `hukuka uygun/hukuka aykırı' değerlerinden oluşan ikili kodlamanın ortaya çıkardığı iletişim sayesinde yerine getirir. Hukuk, bu kodlar ve kodların içeriğini dolduran programlar vasıtasıyla kendini, ekonomi ve siyaset gibi komşu toplum sistemlerinden ayırır ve bu sistemlerle yapısal eşleşme adı verilen bir tür ilişki kurar. Bu anlamda normları yapım sürecinde özerk ve kapalı olan hukuk, bilişsel olarak dışarıya açık sayılır. Bu yarı kapalı, yarı açık ilişki, hukukun kendisini üreten öğelerini üretmesi anlamına gelir ve autopoiesis adını alır. Mahkemeler, önlerine gelen davayı sonuçlandırma zorunlulukları nedeniyle hukuk üretme sürecinin ve dolayısıyla hukuk sisteminin merkezinde yer alırlar. Sistemin kıyısında ise sözleşmeler, noterlikler, baro gibi başka kurumlar bulunmaktadır. Bütün sistemi böylelikle analiz eden sistem kuramı, bunu büyük bir toplum kuramının bir parçası olarak gerçekleştirir. Bu kuram postmodern anlayışlara karşı, hala büyük modern kuramların işlerliğini göstermesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation with the title ?Systems Theoretical Approach to Law?, consists of the introduction, analysis and critic of the Systems theoretical approach of German jurist and sociologist Niklas Luhmann. According to this theory, the function of law is stabilization of normative behaviour expectations. Law, fulfills this function by its own communication that is made up of binary code: legal/ illegal. Law, differentiates itself from neighbouring systems like politics and economics with the help of this code and programs that evaluate the codes and it builds up a certain relationship weth the said systems that is called ?structural coupling?. Law, therefore is considered a closed system with respect to normative production whereas it is a cognitively open system. This quasi-open relationship results in production of law?s own elements and is called autopoiesis. The courts are in the center of the system due to their obligation to solve the cases before them. In the periphery are contracts, notaries and bars. Systems theory, analyses the legal system as a part of the society as a grand system and it aligns with the modern grandtheories against postmodern quests.