İbni Kemâl Dîvânı'nın incelenmesi (Nazım bilgisi ? belâgat - üslûp ve dil özellikleri - muhtevâ)
İbni Kemâl?s Dîvân?s investigation
  1. Tez No: 270955
  2. Yazar: MÜCAHİT KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.A. YEKTA SARAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 421
Özet
Kanûnî Sultan Süleymân devrinde şeyhülislâmlık yapan ve hukuk, tarih,kelam ve tefsir alanında yazdığı eserlerle çok yönlü bir âlim olduğunu gösteren İbniKemâl (1468-1534) aynı zamanda şiir alanındaki ustalığıyla da 16. yüzyılın önemlişâirleri arasında yer alır.?İbni Kemâl Dîvânı'nın İncelenmesi ((Nazım Bilgisi ? Belâgat ? Üslûp veDil Özellikleri - Muhtevâ)? isimli bu tezimizde İbni Kemâl'in şiirleri çeşitliyönlerden incelenmiştir. Böylece, İbni Kemâl'in edebî kişiliğini tüm yönleriyleortaya koymak amaçlanmaktadır.Beş bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde İbni KemâlDîvânı'nda geçen nazım şekilleri incelenmiş, ikinci bölümde de şiirlerin vezin,kâfiye ve redif özellikleri tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde şiirler, belâgat ilmininbeyân ve bedî' kısmını oluşturan sanatları bakımından ele alınmıştır. Tezin dördüncübölümünde şiirlerin üslûp ve dil özellikleri ele alınırken beşinci ve son bölümündeise şiirler, muhteva özellikleri açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Historian, theolog, Quran commentator and lawyer Sheikhulislam İbniKemâl, was sheikhulislam in the period of Süleyman the Magnificient, was skillfulpoet, so that he is mentioned among to important poet in his age.In this thesis, titled ?İbni Kemâl?s Dîvân?s investigation?, İbni Kemâl?spoems are analysed according to knowledge of literature, rhetoric, content, stylisticand linguistic features. So it is aimed to show all aspects of his literary personality.Our thesis is divided five parts. In the first part, verse forms of İbni Kemâl?spoems are analysed. In the second part, his poetry are analysed according to meter,rhyme, and it?s problems. In the third part, Ibni Kemâl?s poems are analysed aboutbelâgat and the examples are given and investigated. In the fourth part, stylistic andlinguistic features of poetry are studied. In the last part of the thesis, content featuresof poetry are studied