Kalite ve fiyat kriterine dayalı tedarikçi seçimi ve imalat sektörü uygulaması
Supplier selection based on quality and price criteria: An application in manufacturing sector
  1. Tez No: 270956
  2. Yazar: ERSAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAİK BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada kalite ve fiyat kriterine bağlı tedarikçi seçimi araştırılmıştır. Tedarikçi seçimi tedarik zinciri yönetiminin kritik bir parçasıdır. Fiyat tedarikçi seçiminde asıl faktör olmuştur. Proses yetenek indisi kaliteli tedarikçileri tanımlamada önemli bir araç olmasına rağmen, endüstriyel uygulamalarda fiyatla tamamen birleşmemiştir. Tedarikçi seçiminde, yetenek indisi ve fiyat karşılaştırma diyagramı ve tedarikçi yeteneği ve fiyat analiz diyagramı kullanılmıştır. Bu diyagramlar birden fazla tedarikçiye ait kalite ve fiyat performansını basit bir diyagram içinde birleştirmişlerdir. Tedarikçi seçim diyagramları çoklu proses performans analiz diyagramı yardımıyla geliştirilmiştir. Tedarikçi seçiminde kalite kriterini değerlendirmek için proses yetenek indisleri, fiyat kriterini değerlendirmek için fiyat indisleri kullanılmıştır. Uygulama bölümünde tedarikçi seçim diyagramları ile tedarikçiler değerlendirilmiştir. Tedarikçilerin performanslarını ayırt etmenin zor olduğu durumlar için kalite kayıp analizi uygulaması yapılmıştır. Örnekleme hatalarından kaynaklanan yanlış kararları önlemek ve güvenilirliği artırmak için güven aralığı yöntemi uygulanmıştır. Tedarikçiler tarafından geliştirilmesi gereken fiyat ve kalite ile ilgili düzeltmeler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Supplier selection based on quality and price criteria is studied in this master?s thesis. Supplier selection is an important part of supply chain management. Cost has been a major factor in supplier selection. Although process capability index is an effective way to identify quality suppliers, it has not been widely incorporated with price in the industrial practice. Capability index and price comparison chart and suppliers capability and price analysis chart are used to supplier selection. The charts integrate both price and quality performance of multiple suppliers into a simple chart. The supplier selection charts are expanded from the multiprocess performance analysis chart. Proses capability indices used to evaluate quality criteria and price indices used to evaluate price criteria for supplier selection. Suppliers evaluated with the charting methots in the application section of this master?s thesis. Quality loss analysis applied if some supplier performances are difficult to differentiate. To avoid incorrect decisions based on sampling errors, confidence interval approach used to boost reliability. The corrections about price and quality has been determined which should be developed by suppliers.