Demokrasi ve insan hakları çerçevesinde endüstriyel demokrasinin değerlendirilmesi
Assessing the industrial democracy in terms of democracy and human rights
- Tez No: 270970
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER A. AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tez çalışması endüstriyel demokrasi kavramının çalışma hayatına olumlu etkilerinin araştırılmasına yönelik yapılmıştır. Demokrasi ve insan hakları kavramlarından yoksun bir endüstriyel demokrasinin olması mümkün değildir. Bu kavramlara önem veren ülkelerin endüstriyel demokrasi bakımından daha çok gelişme gösterdiği gözlenmiştir.Endüstriyel demokrasi ve endüstriyel demokrasinin demokrasi ve insan hakları ile birlikteliği Avrupa Birliği üye ülkeleri ve Türkiye çerçevesinde incelenmeye çalışılmıştır. Tüm veriler değerlendirildiğinde, Avrupa Birliği üye ülkelerinde demokrasi ve insan hakları geliştiği için endüstriyel demokrasilerinin de geliştiği görülmüştür. Türkiye, demokrasi ve insan hakları bakımından yol kat etmesi gereken ve dolayısıyla endüstriyel demokrasisi de yeterli gelişme gösterememiş bir ülke olarak öne çıkmıştır. Bu bakımdan, Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri anayasalarına da değinilerek Türkiye'nin Avrupa Birliği ülkeleri düzeyinde bir endüstriyel demokrasiye ulaşabilme yolları, Türkiye'nin gelişmiş bir endüstriyel demokrasiye nasıl sahip olabileceği de değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study has been made with the purpose of researching the positive effects of industrial democracy concept on the working life. The industrial democracy which is devoid of the democracy and the human rights,is not possible to be formed. The countries that take notice of these conceptions, are confirmed that these countries are developed in terms of the industrial democracy.The industrial democracy and the industrial democracy's togetherness with the democracy and the human rights are researched in accordance with turkey and the member countries of the european union .When the datas are rated, it was seen that the industrial democracies are developed in the member countries of the european union by the courtesy of the developing democracy and the human rights.Turkey is standed out with that it must wend about the democracy and the human rights.it is also seen that its endustrial democracy is not developing enough.İn this regard,dealing with the fundamental laws of turkey and the european union countries, the ways of the accession to the industrial democracy which is at the level of the european union countries,are contended to assess how turkey can possess a developing industrial democracy.