İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin yabancı dil öğretimine bakışları: Sorunlar ve beklentiler
İstanbul University students' views on foreign language teaching: Problems and expectations
  1. Tez No: 270993
  2. Yazar: ZEHRA ECE KAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde küreselleşmenin etkisiyle yabancı dile olan ihtiyaç artmıştır. Küresel dünyada İngilizce yaygın bir konuma ulaşmıştır. İletişim, teknoloji ve ulaşım olanaklarının artışı İngilizce'nin ortak yabancı dil olarak önemli bir konuma ulaşmasında etkili olmuştur. Aynı zamanda, yabancı dil öğrenimine yönelik ihtiyaçlar, yabancı dil eğitiminde de yeni anlayışları beraberinde getirmiştir. Dünyanın yeni koşulları yabancı dil öğrenmeyi, çok dilliliği gerekli kılarken, bir yandan da yabancı dil öğrenenlere yeni bir yaklaşımla bakılmaktadır. Buna göre yeni yönelimler doğrultusunda öğrenen odaklılık ilkesi ile dil öğrenenlerin kendi öğrenim süreçlerinin sorumluluğunu taşıyabilecekleri kabul edilmiş ve yaşam boyu öğrenenler olarak bu süreci sürdürebilecekleri görülmüştür. Ülkemizde de yaygın olan yabancı dil olarak İngilizce öğretimine yeni yönelimler doğrultusunda öğrenen odaklı bir bakış açısıyla bakmak gerekli olmuştur. Bu çalışmada üniversite düzleminde yabancı dil öğretiminin niteliksel gelişimine öğrenci gözünden sorun ve beklenti saptaması yaparak katkıda bulunabilmek amaçlanmıştır. Bu nedenle İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin yabancı dil öğretimine bakışları temel inceleme alanı olarak saptanmıştır. Araştırmada 2 bölüm ve 19 sorudan oluşan ve öğrenci görüşlerini almaya yönelik olarak geliştirilen bir sormacadan yararlanılmıştır. Çalışma kapsamında İstanbul Üniversitesi'nin 11 fakülte ve 7 yüksek okuluna kayıtlı olan 1880 öğrenciye ulaşılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen bulgular ışığında öğrencilerin yüksek öğretim düzleminde yabancı dil öğretimine bakışlarına, sorunları ve beklentilerine dair sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the contemporary world, with the effect of globalization the need for a foreign language has increased. English has reached a common position in the global world. The increase of communication, technology and transportation facilities has been effective in the reaching of English to a significant position as a common language. At the same time, the need for foreign language learning has brought foreign language education new insights. While new conditions of the world necessitate learning foreign languages and being multilingual, at the same time there is a new approach towards language learners. In the direction of these new tendencies, with the learner centeredness principle it is accepted that language learners can bear responsibility for their own learning process and it is seen that as lifelong learners, they can continue this process. It has been necessary to view teaching English as a foreign language which is also common in our country, in the direction of new tendencies with a learner centered perspective. At this research, it is aimed to contribute to the qualitative improvement of teaching foreign languages at university level by detecting problems and expectations through students? eyes. Therefore, the view of Istanbul University students on foreign language teaching is found to be the basis of the research area. Throughout the research, the questionnaire which was developed to collect students? views was used. The questionnaire consisted of two sections and 19 questions. This questionnaire has been given to 1880 students enrolled at 11 faculties and 7 schools of İstanbul University. In the light of the findings of this research, it has been reached to the outcome of students? views about foreign language education at higher education level, their problems and expectations.