Sosyal transformasyon çağında işgücünün yapısal değişiminin kamu özel ve sosyal sektör arasındaki ilişkilere etkisi
The impact of structural change of workforce and its effects over relations between public, private and social sectors in social transformation era
- Tez No: 270992
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KİRMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kürselleşme, bilgi tabanlı ekonominin yükselişi, günlük hayatı değiştiren ve aktif bir toplumsal refleksin ortaya çıkışı olarak tanımlanabilir. Fakat bilgi ekonomisi, hayatımızı, henüz tamamıyla fethetmiş değildir, ama emin adımlarla o yolda ilerlemektedir. Ancak bilgi ekonomisinin küreselleşme ile kombinasyonu, kendisini sosyal dönüşümdeki ekonomik aktivitenin doğasında belirginleştirmektedir.Bu tez kendisini hızla hayatımıza giren küreselleşme ve bilgi çağı olguları arasında sıkışmış olarak bulan refah devletinin içinde bulunduğu krizden çıkış yollarını araştıracaktır. Bunu yaparken, ekonominin itici güç olduğu, özgürlük, statü ve fonksiyon sağlayan, aktif bir toplumda kamu sektörü, özel sektör ve sosyal sektörden oluşan üç sektörün pozisyonları, rolleri ve aralarındaki etkileşimler ve ileriye dönük projeleri incelenecektir. Özellikle Dr. Peter F. Drucker'in çalışmaları esas alınarak dinamik bir element olan yönetim ve ona bağlı organizasyon teorileri çerçevesinde de kamu sektörünün sosyal düzenin sağlanması ve küresel rekabetteki önemi ve yeri araştırılacaktır. Çıkış noktamız ise bilgi ve bilgi yönetimine odaklanmak olacaktır..
Özet (Çeviri)
Golabilzation can be described as rising of the knowledege base economy and emerging of active social reflex which changes daily life. But, the knowledge economy has not totally conquered our life yet. However it is procceding in that path with confident steps. Further more, the combination of globalization and the knowledge economy make itself distinctive in nature of economy.This thesis considers to discover ways out of the crisis that welfare state find itself squeezed between globalization and knowledge age facts by their intrusion of our life. While doing that It will analysis positions, roles, interactions and future projections of all three sectors which are consist of public sector, private sector and social sector, in an active society which provides freedom, status and function, where economy is a driving force. Moreover, It will explore the importance and the place of the public sector in providing social order and global competition under the frame of management which is a dynamic element and its dependent organizational theories by specially, taking the studies of Dr. Peter F. Drucker as a base. Our starting point will be to focus on knowledge and its management.