Türkiye'nin ulusal güvenlik politikasının Avrupalılaşması
Europeanization of Turkey's national security policy
  1. Tez No: 270994
  2. Yazar: EMRE OZAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyum süreci Türk siyasetinde önemli değişimleri beraberinde getirmiştir. Bu süreç Türkiye'nin ulusal güvenlik politikasında yaşanan değişim ile aynı döneme denk gelmiştir. Dolayısıyla AB'nin Türkiye üzerindeki dönüştürücü etkisi ulusal güvenlik politikasında da kendisini göstermiştir. Tezin konusunu AB'nin Türkiye'nin ulusal güvenlik politikası üzerindeki etkileri oluşturmaktadır. Bu etkiler bazı alanlarda çok net bir şekilde gözlemlenirken diğer bazı alanlarda aynı netlik söz konusu olmamaktadır. Yine de tezin ana argümanı Türkiye'nin ulusal güvenlik politikasında yaşanan değişimin en önemli nedeninin AB üyelik süreci olduğudur. Tez boyunca AB'nin Türkiye'nin ulusal güvenlik politikasını neden ve nasıl etkilediği ve Türkiye karşısında hangi siyasal araçları kullandığı incelenmektedir. En önemli değişim ulusal güvenlik politikasını tanımlayan aktörlerin sivilleşmesi ve politika yapım sürecinin demokratikleşmesidir. Bir diğer önemli değişim ise güvenlik odaklı dış politikanın çok boyutlu bir politikaya yerini bırakmasıdır. Böylece Türkiye geleneksel güvenlik sorunları ile yüzleşme ve komşularıyla ilişkilerini iyileştirme fırsatı yakalamıştır. Bu bağlamda, ulusal güvenlik kavramının sunduğu kuramsal çerçeve genel olarak Türk siyasetinin ve Türk dış politikasının son yıllarda geçirdiği değişime ışık tutmaktadır. Türkiye'nin ulusal güvenlik politikasındaki değişim Avrupalılaşma kavramı ile açıklanabilmektedir. Avrupalılaşma literatürü, Türkiye'nin uyum sürecini ve AB'nin bu süreçte kullandığı politik araçları tanımlamamıza ve kavramsallaştırmamıza yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey's harmonization process to the European Union has brought important changes in Turkish politics. This process coincided with the change in Turkey's national security policy. Therefore, the EU's influence on Turkey has also shown itself in the national security policy. The subject of the thesis is the effects of the EU on Turkey's national security policy. These effects are observed in some areas very clearly, in some other areas there isn?t the same clarity. Nevertheless, the main argument of the thesis is that the most important cause of change in Turkey's national security policy is the accession process into the EU. Throughout the thesis, it is examined that how and why the EU affects Turkey's national security policy and which political tools are used against Turkey. The most important change is demilitarization and democratization of policy-making process and actors that defines national security. Another important change is the transformation of security-oriented foreign policy to multi-dimensional one. Thus, Turkey has caught the opportunity to face with the traditional security issues and improve relations with its neighbors. In this context, the theoretical framework offered by the concept of national security shed light on the change in Turkish politics and Turkish foreign policy in recent years. The conversion of Turkey's national security policy can be explained by the concept of Europeanization. Europeanization literature helps to identify and conceptualize Turkey's integration process and political tools used by the EU in this process.