Ulusal güvenlik ve küreselleşme: Türkiye'nin ulusal güvenlik politikasının dönüşümünde küreselleşmenin rolü
National security and globalization: The role of globalization in the transformation of Turkey's national security policy
  1. Tez No: 308684
  2. Yazar: ABDULLAH TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN UZGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
Tarihsel süreç boyunca içinde bulunulan ortamın tehdit ve risk algılamalarına göre sürekli değişen güvenlik, küreselleşme olgusu ile kaçınılmaz şekilde yakından ilişkili bir kavramdır. 21. yüzyılda toplumların ve devletlerin sosyo-ekonomik ve politik tüm dönüşüm süreçlerinde etkin olan küreselleşme olgusu, ulus-devletlerin ulusal güvenlik algı ve politikalarının değişiminde de önemli parametrelere sahiptir. Küresel kapitalizmin son evresini oluşturan küreselleşmenin dinamiklerinden kaynaklanan risk ve tehditler, ulus-devletleri yeni güvenlik stratejileri geliştirmeye ve yeni arayışlara yönelmeye zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda, geleneksel anlamıyla egemen bir devletin bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne yönelik dış askeri tehditleri ifade eden ulusal güvenlik kavramının, neoliberal küreselleşmenin tümüyle egemen olduğu günümüz dünyasında daha geniş yorumlanması gerektiği bir zorunluluk haline gelmiştir. Ulusal güvenlik askeri boyutu dışında bir devletin siyasi, ekonomik, toplumsal ve çevresel güvenliğini tanımlayan bir kavram haline dönüşmüştür.Türkiye ideolojik yapısı, jeopolitik konumu ve tarihsel mirası nedeniyle sürekli biçimde güvensizlik duygusu yaşayan bir ülkedir. Dolayısıyla, bu üç unsur Türkiye'nin geleneksel ulusal güvenlik algılamasında belirleyici faktörler olmuştur. Soğuk Savaş dönemi boyunca ulusal güvenliğini NATO ve diğer Batılı örgütler aracılığıyla sağlamaya çalışan Türkiye, diğer devletler gibi küreselleşmeden kaynaklanan yeni risk ve tehditlerle yüz yüze kalmıştır. Neoliberal küreselleşme sürecinin dayattığı baskılar Türkiye'nin geleneksel ulusal güvenlik algılamasında belirleyici olan; ideolojik, jeopolitik ve tarihsel faktörlerin ikincil konumda yer almasına neden olmuş, neoliberal küreselleşme projesinin Türkiye ve bölge üzerindeki çıkarları Türkiye'nin yeni ulusal güvenlik algılamasında etkin unsurlar olmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
During historical process, continuously changing security concept according within environment perceptions of threat and risk is concept an inevitable closely related with globalization phenomenon. The globalization fact, which has influence in all socio-economic and political transformation processes of societies and states in the 21th century, has also significant parameters in the change of national security perception and politics of nation-states. Risk and threats that arise from the dynamics of globalization that comprises the last phase of global capitalism force nation-states to improve new security strategies and lead to new searches. In this context, the national security concept that expresses external military threats intented for the indepence of a sovereign state and territorial integrity with traditional sense has become an obligation that should be commented broader way in today?s world that dominates entirely neoliberal globalization. Except for the military dimensions of the national security, it has become a concept that describes political, economic, social and environmental security.Turkey is a country that lives permanently feeling of insecurity because of its ideological structure, geopolitical position and historical heritage. Consequently, these three elements have become determinative factors in perceiving Turkey?s traditional national security. Turkey that provides its national security with NATO and other Western organizations during Cold War era faced to new risk and threats caused globalization like other states. Constraints of which neoliberal globalization process imposes caused ideological, geopolitical and historical factors determining in perception of Turkey?s traditional national security to participate secondary position, and Turkey and the region on interets of neoliberal globalization project began to be effective elements in perception of Turkey?s new national security.