Çamdağ ve çevresinin bitki örtüsü
The plant cover in and around Çam Mountain
- Tez No: 270999
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU GÜNGÖRDÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çam Dağı Karadeniz Bölgesinin Batı Karadeniz bölümü içerisinde yer alır. İdari olarak Sakarya ili, Kocaali ilçesine bağlıdır.Sahada her mevsimi yağışlı Karadeniz iklimi hakimdir. Bu nemli iklim altında sahada nemli ormanlar oluşmuştur.Çam Dağı Kocaali platosu üzerinde yer alır. Plato üzerinde yer alan akarsular derin vadiler açmış ve topografyayı işlemişlerdir. Akarsular iklimden etkilenmektedir. Rejimleri, yağış rejimleri ile paralellik gösterir.Sahanın en yüksek tepesi Pazarcık Tepe (951 m) 'dir.Başlıca toprak türü kireçsiz kahverengi topraktır.Paleozoikten günümüze kadar farklı litolojik yapının mevcudiyeti dikkat çekmekle birlikte, bu litolojik yapı daha çok II. ve III. zaman kayaç guruplarından oluşur.Kuaterner yaşlı alüvyonlar ve yamaç döküntüler, vadi tabanlarında ve dağlık kütlenin yamaçlarında dikkat çeker.Sahada kumtaşı, kiltaşı, kireçtaşı gibi tortul kayaçları iç içe bulunmakla beraber sahada yüzeylenen kayaç, büyük oranda kireçtaşıdır.Kuzey Anadolu fay hattı, bu sahanın yakınından geçer ve bu nedenle inceleme sahası birinci derecede deprem bölgesi içinde yer alır.İnceleme sahasındaki ormanların başlıca elemanlarını kayın, köknar, gürgen, titrek kavak, kestane dişbudak ve kızılağaç teşkil eder. Bunlar arasında en geniş saha kayın ormanlarına aittir.İnceleme sahasında tahrip edilmeyen yerler, bugün yoğun bir bitki örtüsü ile kaplıdır. Tahrip sahalarında fındık bahçeleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Çam Mountain is located in the Western Black Sea division of the Black Sea region. Administratively, it is belongs to Kocaali district of Sakarya city.At the field, Black Sea climate which is rainy in all seasons is dominant. The flora is consistent with the climate.Çam Mountain is at the Kocaali plateau. The rivers have carved deep valleys on the plateau; and, shaped the topography. The rivers are influenced from the climate. Their regime is parallel to the rain regimes.The highest hill of the field is Pazarcık Tepe. (951 m)The main soil type is brown soil without lime.Though the existence of different lithological structures from the Paleozoic to the our times drive attention, this lithological structure is composed mainly of Mesozoic and upper rock groups.The quarterner old alluviums and side dust are salient at the valley bases and the sides of the mountainous mass.Though turbid rocks such as sandstone, clay stone and limestone exist nested in the field, the rock that appears at the surface of the field is mostly the clay stone.Northern Anatolian Fault goes close to this field and thus the investigation zone is within the first degree earthquake area.The main elements of the forest in the investigation area are beech, abies, hornbeam, populus tremula, chestnut, ash-tree and alder. Among these, the most developed field is of the beech forests.The non-razed places at the investigation area is today covered with intensive flora. At the razed areas there are hazelnut gardens.