Danıştay kararları ışığında öğrencilere verilen disiplin cezalarının yargısal denetimi
The judicial control of the disciplinary actions against students in accordance with the Council of State
- Tez No: 271010
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada idarenin öğrencilere verdiği disiplin cezaları ve bu işlemler hakkında Danıştay'ın gerçekleştirdiği yargısal denetim incelenecektir. Giriş bölümünde disiplin kavramı, disiplin hukukunun ceza hukukuyla ilişkisi ve disiplin cezalarının yargısallığı incelendi.Disiplin cezaları birer idari işlem olduğundan, çalışmamızın ilk bölümünde idari işlemlerin unsurları ayrıntılı olarak incelendi. İşlemlerin; maddi, organik ve iradenin açıklanması bakımından sınıflandırılması araştırıldı. Daha sonrasında YÖK Öğrenci Disiplin Yönetmeliğine göre disiplin suçları, cezaları ve soruşturma usûlü incelendi. Disiplin cezalarının yargısal denetimi, idare mahkemeleri ve yüksek yargı yeri olan Danıştay tarafından gerçekleştirildiğinden, Türkiye'de idari yargının tarihi, idari yargı organları ve Türkiye'nin idari yargı sistemi kaçınılmaz bir şekilde bu çalışmada yer buldu.İdarenin disiplin soruşturması açarken ve disiplin cezası verirken eğilimleri, yaptığı hukuksal hatalar ve bunların Danıştay tarafından yargısal denetimi, çalışmamızın merkezinde yer aldı. İdarenin yaptığı işlemlerde hukuka aykırılıkların Danıştay'ın verdiği kararlar ışığında incelenmesi, gerek işlemlerin hukuki sonuçlarının saptanması gerekse idarenin soruşturma açma ve ceza verme sürecindeki yaptığı hataları belirlemek açısından yol gösterici bir rol oynadı.İdarenin disiplin soruşturması açarken ve ceza verirken iyi araştırma yapması, üniversite bileşenlerine zaman kaybettirmemesi ve yapılan çeşitli masraflarla devlet hazinesinin zarara sokmaması konusunda getirilen önerilerle de çalışmamız son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study includes the disciplinary actions against students by the administration and judicial control implemented by the Council of State. The concept of discipline, the relation between the disciplinary law and penal law and judiciality of disciplinary penalties have been studied in the introduction section.Since disciplinary actions are considered as an administrative process, the elements of these administrative steps have been examined in detail and extra importance has been attached to their classification with regard to the to the bodily,organic and declaration of intent issues. Thereafter, disciplinary actions, disciplinary penalties and the procedures of inquiry in compliance with the Council of Higher Education have been observed. The judicial control of the disciplinary actions are executed by the administrative courts and Council of State being the appellate court. For this reason, this study eventually covers the history of the administrative law in Turkey, administrative elements and the system itself.The work has especially focused on the tendancy, both on holding disciplinary inquiries and awarding disciplinary actions, legal errors and judicial control of these matters by the Council of State.The examinations of the contradictions to law by the administration, in conformity with the Council of State decisions, have played an important role in determining the errors made in holding disciplinary inquiries and awarding disciplinary actions.This study ends with the proposals covering the importance of the in-depth analysis of holding disciplinary inquiries and awarding disciplinary actions, the drawbacks of time consumption for the university elements and the negative effects of expenses on the state treasury.