Kerpe-Karasu arasındaki Karadeniz kıyılarının kıyı jeomorfolojisi
The coastal geomorphology of the coast of the Black Sea between Kerpe and Karasu
- Tez No: 271011
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ MATER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çalışma sahası Kocaeli yarımadasının kuzey doğu bölgesini dolayısıyla Karadeniz kıyılarının batısını kapsamaktadır. Karadeniz yerli ve yabancı pek çok bilim adamı tarafından araştırılmıştır. Daha önce yapılmış olan araştırmalarda Türkiye'nin Karadeniz kıyılarının, bu kıyı bölgesindeki ayrıntılı kıyı jeomorfolojisi çalışmaları ve jeomorfolojik oluşumlardan taraçaların ayrıntılı incelenmesi ve yaşlandırılması çalışmaları eksik kalmıştır. ?Kerpe Karasu Arasındaki Karadeniz Kıyılarının Kıyı Jeomorfolojisi? adlı bu çalışma, 2000 yılında ?Karadeniz Kıyılarımızda Denizel Taraçalar Meselesi? adlı seminer çalışması ve 2003 yılında ?Karadeniz Kıyılarımızda Radyometrik Yaş Tayinlerine Dayalı Denizel Taraçaların Korelasyonu ve Neotektonik Yorumu? başlıklı çalışmada tespit edilen bu eksiklikten ortaya çıkmıştır.İnceleme sahasında kıyı bölgesinin 1/25000 ölçekli topoğrafya haritaları, jeoloji haritaları ve 1/35000 ölçekli hava fotoğrafları kullanılmıştır. Çizimler Coral Draw 9 programı ile yapılmıştır.Arazi çalışmaları ile kıyı bölgesindeki oluşum şekillerinden deniz seviyesi değişim izleri ve taraçalar tespit edilmiş, taraçaların kesitleri çizilmiş, içerisindeki fosilleri tanımlanmış, mikrofosil analizleri yapılarak bölgenin kıyı jeomorfolojisi incelenmiştir. Elde edilen numunelerden OSL yöntemi ile yaş tayinleri yapılmıştır. Kıyı bölgesinin jeomorfoloji haritası saha üzerindeki incelemeler ile, arazideki zorlu alanlar ise stereoskop ile üç boyutlu olarak gözlemler sonucunda topoğrafya haritalarından da yararlanılarak oluşturulmuştur.Bu çalışma ile inceleme sahasında fosilli taraçalar tespit edilmiş, fosilleri belirlenmiş, bazıları yaşlandırılmış, rotasyonal kayma tespit edilmiş, ilk kez bu sahadaki taraçalar OSL yöntemi ile yaşlandırılmış, Türkiye'nin Karadeniz kıyılarının batısının kıyı gelişimini, tektonik hareketlerden etkilenerek sürdürdüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area is located of the east coast of the Kocaeli Peninsula, it means the part of the west Black Sea coast of Turkey. At this region, the detailed coastal geomorphological studies, and the terraces? studies and the age determinations are deficient. This study is called ?The Coastal Geomorphology of the Black Sea Coast of the between Kerpe and Karasu? that was arised because of these deficiencies that were observed by means of ?The Marine Terrace Problem in the Black Sea Coasts? and ?The Correlation of the Marine Terraces of the Black Sea Coast of Turkey by means of Radiometric Age Determinations and its Neotectonic Interpretation? studies.In this study area 1/25000 scaled topographical and geological maps and 1/35000 scaled aerial photographes were used. The drawings were made with Coral Draw 9.By means of the field exploration of the form of the land surfaces, the sea level change traces were found, the terrace sections were drawn, the fossils were determined and micro fossils were analyzed and also the coastal geomorphology of the area had been examined. The age determinations of the terraces? materials were made by using OSL dating method. The coastal geomorphological maps were prepared by means of the 3D observations by using the stereoscope and topographical maps.In conclusion that the marine terraces with fossil shells were found in the west Black Sea coast of Turkey, and some of them were dated, a rotational landslide was observed, in this region, first time the terraces were dated by OSL dating method and the west Black Sea coast of Turkey is affected by the tectonic activities, so it continues the coastal evolution.