Ekonomik katma değer ve hisse senedi verimini belirlemedeki etkisi
Economic value added (EVA) and its' effect on stock yield determination
- Tez No: 271013
- Danışmanlar: PROF. DR. N. HÜLYA TALU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Küresel ekonomik koşullarda firmaların performansa dayalı olarak yönetilmesi hayati bir önem taşımaktadır. Bir performans ölçüsünün etkinliğini belirleyen en önemli kriterlerden biri firma değerini belirleme kabileyetidir. Ekonomik Katma Değer (EKD) güncel bir performans ölçüsüdür. EKD, işletmenin vergi sonrası faaliyet kârı ile bu kârı elde etmek için yatırılan sermaye maliyeti arasındaki fark olarak tanımlanabilir. Bu çalışma İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal Sınai Endeksi'nde 2004-2009 döneminde yer alan firmaları kapsamaktadır. Çalışma sonucunda Ekonomik Katma Değer'in geleneksel performans ölçüm kriterlerine göre hisse senedi verimini belirlemede daha güvenilir bir performans ölçüsü olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Performance based management is vital for firms competing in the global economy. One of the most important factors that determines the strength of a firm performance criteria is its ability to measure firm value. Economic Value Added (EVA) is a contemporary measure of firm performance. EVA can be defined as the difference between firms net operating profit after tax and its weighted-average cost of capital used. The study covers Istanbul Stock Exchange (ISE) National Manufacturing firms for the period of 2004-2009. The study results exhibit that EVA is a more reliable performance measure of stock performance compared to traditional measures of firm performance.