Ücretin ödenmemesi durumunda işçinin sahip olduğu haklar
The rights that worker has if the wage is not paid
- Tez No: 271014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEVİL ALPAGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İş hukukunda ücret, iş sözleşmesinin temel unsuru olması nedeniyle, ayrı bir öneme sahiptir. Ancak, ücretin, hukuki önemi haricinde bir de sosyal boyutu bulunmaktadır. Zira, çoğu zaman işçi ve işçi ailesi hayatını, işçinin emeği karşılığında hak etmiş olduğu ücreti ile devam ettirmektedir. Ücret, iş sözleşmesinin diğer tarafı olan işveren açısından da, asli borç doğurması nedeniyle önemlidir. İşveren, işçisine iş görme edimi karşılığında ücreti, gereği gibi ifa ederek bu borcunu sona erdirecektir.Ne yazık ki; çalışma hayatının devamında, ücret ödememe olgusu ile karşılaşmak da olasıdır. Hiç şüphesiz ki, ücretin tamamen, kısmen ödenmemesinin yanı sıra gününde ödenmemesi halinde dahi, işçinin mağduriyeti söz konusu olacaktır.Ücreti ödenmeyen işçinin, işveren aleyhine, ücret alacağının tahsiline yönelik alacak talebinde bulunması olağan bir yoldur. Bunun yanı sıra, ücreti ödenmeyen işçinin, iş sözleşmesini devam ettirmesini beklemenin, iyi niyet kuralları ile bağdaştığından söz edilemez. Bu nedenle, Kanunkoyucu tarafından, yerinde bir düzenleme ile işçiye, iş sözleşmesini, haklı nedenle derhal feshetme hakkı tanınmıştır. Yine aynı şekilde, ücreti ödenmeyen bir işçiden, iş görme borcunu yerine getirmesi beklenemeyeceğinden, kendisine çalışmaktan kaçınma hakkı da kabul edilmiştir. Belirtmek gerekir ki; ücreti ödenmeyen işçi, kanunun kendisine tanımış olduğu seçimlik haklarını kullanmak konusunda serbesttir. Dilerse iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebileceği gibi, dilerse de iş sözleşmesinin feshi yoluna gitmeden ücret alacağının tahsiline yönelik alacak talebinde bulunabilir yahut şartları oluşmuş ise çalışmaktan kaçınma hakkını kullanabilir.Çalışmamızda da, öncelikle ücret kavramı üzerinde durularak ücretin tanımı ve önemi açıklanmaya çalışılacak olup, sonrasında ücreti ödenmeyen işçinin sahip olduğu yasal haklar irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Wage as a basic concept of working agreement has legal importance in Labour Law. However it has also social importance. Generally worker and his or her family continue their life with the wage that worker gets with his or her efforts. Wage is important for employer because it is a principal obligation for employer. Once employer paying the wages, the debt is fulfilled by the employer to the worker.Unfortunately it is usually encountered not paying wages in working life. If the wage isn?t paid or is paid partly worker will be unjustly treated without a shadow of a doubtIf worker hasn?t any wage, it is usual application to request from the employer to pay the wage. Beside this right, it is not to be expected to maintain the working agreement in aspect of bona fides. Thus, workers have right to cancel working agreement with righteous cause in the regulation made by the law maker. Workers also have right to deny working. Unpaid workers are free for choosing these alternative rights. According to this regulation if they prefer, workers can cancel working agreement or request from the employer. They can also deny working if the circumstances permittingIn this study, firstly it is defined the wage as a concept, secondly It will be evaluated the importance of wage and the rights that unpaid workers right.