Merkez Bankası para politikaları ve menkul kıymet getirileri üzerine
Monetary policies of central bank and its effects on securities return
- Tez No: 271025
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının faiz kararlarının piyasada işlem gören Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) getirileri (piyasa faizleri) üzerine etkisi incelenmiştir. Merkez bankası faiz kararları piyasa tarafından beklenen ve beklenmeyen (sürpriz) kısıma ayrıştırılmış, her iki bağımsız değişkenin DİBS faizleri üzerine etkisi incelenmiştir. Analiz 2002-2009 yıllarında merkez bankasının verdiği faiz kararlarını kapsamaktadır.Çalışma sonucunda merkez bankası faiz kararlarının piyasa tarafından beklenmeyen (sürpriz) kısmının piyasa faizlerini (DİBS faizi/getirisi) yüksek ve istatistiki olarak anlamlı etkilediği; piyasa tarafından beklenen kısmının ise piyasa faizleri üzerinde etkisinin sınırlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the Central Bank of the Republic of Turkey's interest rate decisions to the Domestic Government Bonds' return is analyzed. Interest rate decisions of the Central Bank are divided into two parts which are“expected”and“unexpected”by the market and the effects of these two independent variables to the Domestic Government Bonds' interest rates has been analyzed. The analysis covers the interest rate decisions of the Central Bank between 2002 and 2009.At the end of study, its figured out that the unexpected part of interest rate decisions of the Central Bank effects the market interest rates highly and significantly and the expected part of it has a restricted effect on the market interest rates.