Boşnak göçmenlerde aile içi ekonomik sosyalleşme İstanbul Yıldırım Mahallesi örneği
Within family economic socialization among Bosnian immigrants: A case study of Yıldırım District in İstanbul
- Tez No: 271026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ekonomik sosyalleşme kavramı ekonomik dünya ile ilgili anlamlandırmaları, bilgi edinimi, ekonomik dünyada işlevsel olabilmek için gerekli becerilerin geliştirilmesi ve ekonomik davranışların ilgili değer ve tutumlar doğrultusunda öğrenilmesini içeren sosyalleşme sürecini tanımlamak için kullanılan bir kavramdır.İktisat sosyolojisi perspektifiyle hazırlanan bu ekonomik sosyalleşme araştırması iki temel amacı gerçekleştirmek üzere hazırlanmıştır. Bunların ilki ailenin kültürel değerlerinin ekonomik tutum ve davranışları nasıl etkilediğini ve bu değerlerin aktarım süreci başta olmak üzere ekonomik sosyalleşmedeki rolünün ortaya konulmasıdır.Araştırmanın ikinci boyutu göçmenlerin ekonomik davranışa ilişkin kültürel değerlerlerinin ve tutumlarının neler olduğunun araştırılmasıdır.Çalışmada İstanbul'da Boşnakların yoğun olarak yaşadıkları Bayrampaşa ilçesi Yıldırım Mahallesi araştırma evreni olarak belirlenmiştir.Bu çalışmada niceliksel ve niteliksel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Göçmelerin ekonomik sosyalleşmeleri diğer tüm gruplarda olduğu gibi büyük ölçüde onların duyguları, inanışları, tutum, tavırları ve algıları gibi öznel verilere dayandığından, çalışmanın konusu itibariyle niceliksel araştırma derinlemesine görüşme yöntemi ile desteklenmiştir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ekonomik sosyalleşme teorileri ile birlikte ekonomik davranış ve ekonomik sosyalleşme içeriği ele alınmaktadır. İkinci bölümde kültürel değerler ve ekonomik sosyalleşme süreci ile göçmenlik kavramı üzerinde durularak; ekonomik bilginin aktarımında göçmen ailesinin rolüne yer verilmiştir. Ayrıca ikinci bölümde Boşnakların Türkiye yönüne doğru yaptıkları hareketlerin kendine özgü niteliği yer almaktadır.Çalışmanın başlıca bulguları arasında Boşnakların ekonomik sosyalleşmesinin karakteristiğini belirleyen en önemli özelliğin başarılı ve yeterli bir ekonomik sosyalleşme süreci deneyimlemeleri olduğu ortaya konulmuştur. Bu başarıya sebep olan etkenlerin de ?zayednitsa? yani ?birliktelik? anlayışları ve ticari girişimcilikleri ile birlikte aile içinde çocuklara aktarılan öğretilerin en başında çalışkanlık, dürüstlük ve tutumluluk gibi değerlerin gelmesinin etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of economic socialization involves understanding of the economic world and is defined as a socialization process where people acquire skills, economic knowledge and attitudes relative to their effective functioning as consumers in the marketplace.From an economic sociological perspective there are mainly two objectives of this study; the first is to provide a deeper understanding of the dynamics of the role family play in the economic socialization process and the second is around the issue of immigration to investigate the effects of cultural values and attitudes that are relavant to the forming of economic behaviour.Yıldırım District of Istanbul where majority of the inhabitants are Bosnian immigrants was selected as the universe of this study.The method of this study is survey supported by qualitative method. Since immigrants? economic socialization process as in other major groups is based on their subjective emotions, beliefs, attitudes this study is supported by qualitative method including in depth interviews.The study consists of three main sections. In the first part, economic socialization theories are explained. In the second part of the study the relationship between cultural values and economic behavior is given. It also includes information about the original characteristics of the Bosnian immigration. In the last part of the study results of the study take place. It is shown in the study that Bosnian immigrants live in Yıldırım have experienced a successful economic socialization process which is thought to be originated from their family values including saving habits and enterpreneurship. This study also revealed that a phenemonen called ?zayednitsa? in Bosnian language meaning in - family economic union has a strong effect on their economic socialization success.