Avrupa Birliği'ne uyum süreci ve Türkiye'deki kırsal kalkınma etkileşimi: 3 ekim 2005 sonrası Manisa bölgesinin kırsal kalkınma analizi
Relationship between European Union compliance and rural development in Turkey: Rural development analysis of Manisa region after 3 october 2005
- Tez No: 470392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA ÖZCAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ankara Anlaşması'nın 12 Eylül 1963'de imzalanması ve 1 Aralık 1964'de yürürlüğe girmesiyle birlikte Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ortaklık ilişkisi başlamıştır. 17 Aralık 2004 tarihinde alınan kararın sonrasında, 3 Ekim 2005'de Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım müzakerelerinin başlaması ile yeni bir sayfa açılmıştır. Bu çerçevede, kırsal kalkınma ile ilgili olarak dünyada değişen yeni yaklaşımları ön plana alan, Avrupa Birliği'ne uyum sürecini sürdüren, buna ilave olarak ülkenin gereksinimlerinin, önceliklerinin ve mevcut şartlarının farkındalığına sahip olan bir kırsal kalkınma planının ortaya konması kararlaştırılmıştır. Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ekonomik ve sosyal alanda uyumun oluşturulması sebebi ile kırsal anlamda gerekli görülen ve ihtiyaç duyulan adımların atılması ve bu çalışmaların sonuca ulaştırılması uyum sürecinin iyi bir şekilde sürdürülebilmesi yönünden kırsal kalkınma planı oldukça önemlidir. Bu çalışmada, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyum sürecinin Türkiye'nin kırsal kalkınmasına olan etkileri ve bu bağlamda süreç içerisinde Manisa İline olan etkileri ve görülen değişiklikler ele alınmıştır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, kalkınma ve kırsal kalkınma kavramları, Türkiye'deki kırsal kalkınma faaliyetleri ve kırsal kalkınma politikaları ele alınmıştır. İkinci bölümde, Avrupa Birliği'nde kırsal kalkınma faaliyetleri, kırsal kalkınma politikaları ve Türkiye'nin kırsal kalkınma bağlamında Avrupa Birliği'ne uyum süreci irdelenmiştir. Son olarak üçüncü bölümde ise, Avrupa Birliği'ne uyum süreci bağlamında Manisa ilinin kırsal kalkınma analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
After signing Ankara Agreement on 12 September 1963 and with the entry into force on 1 December 1964, the partnership relations between Turkey and the European Union has started. A new page has been opened following the decision taken on December 17, 2004 and with the start of Turkey's EU accession negotiations on 3 October 2005. In this context, it is decided to put forward a new plan with regard to rural development, taking into consideration the new trends and European Union integration process with an awareness of the requirements, priorities and current conditions of the country. Taking the necessary steps and concluding the studies in the rural development plan plays a very crutial role on the economic and social harmonization of EU process. In this study, the impact of Turkey's EU harmonization process to its rural development and in this context the impact to Manisa city are held and the changes that has been seen is studied. The study consists of 3 chapters. In the first chapter, the concept of development and rural development, rural development activities and rural development policies in Turkey are discussed. In the second chapter, rural development activities, rural development policy in the European Union and the European Union harmonization process in the context of rural development in Turkey was discussed. In the third part, rural development analysis of Manisa province was carried out in the context of integration process of European Union.