Otistik çocuklarda müzik atölyesi çerçevesinde ortaya çıkan sözel olmaya iletişim işaretlerinin incelenmesi
Emergence of non verbal communicative signes of autistic children in a musical frame
- Tez No: 271036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİKA TUNABOYLU-İKİZ, PROF. LAURENT DANON-BOİLEAU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Linguistics, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Suzanne Maiello'nun doğum öncesi işitsel hafıza hipotezini temel almaktadır. Maiello'ya göre, iletişim ilk olarak intrauterin hayatta, fetüsü çevreleyen işitsel bir evrenle başlar. Bu işitsel evreni, annenin kalp atışı, bağırsak sesleri ve en önemlisi sesi oluşturur. Anne ile fetüs arasındaki ses düzeyindeki bu ilişki, doğum sonrasında dilin hakimiyetine kadar devam eder.Anne sesi kendi melodisine, ritmine, tonuna sahiptir ve bu özellikler çocuğun sözel olmayan ve konuşma dışı iletişim kanallarını kullanması için hazırlayıcı bir etkiye sahiptir. Aynı şekilde, müzik de iletişimsel işaretleri harekete geçiren etkiler yaratır. Melodinin belirsiz doğası, varoluşun en eski izlerini, bireyin işitsel hafızasını harekete geçirir.İletişim, anne ile bebeği arasında kurulan ilk ilişkisel taslak sayesinde oluşur. Otizm, her şeyden önce bir iletişim bozukluğudur. Patolojinin doğasını göz önünde bulundurarak, erken dönemde oluşan bu ilk ilişki taslağı çok belirleyici olabilir.Bir müzik atölyesinde otistik çocuklarla çalışma nedeni, işte bu ilişkisel taslağın oluşum sürecine olan benzerliğidir. Bu müzikal ve işitsel benzerlik, iletişimsel işaretlerin ortaya çıkışını kolaylaştırmaktadır.Bu araştırma, müzik atölyesi çerçevesinde, üç otistik ergenin vaka incelemelerinden oluşmaktadır. Bu vakalar, atölye sırasında filme çekilmiş, elde edilen videolarda, sözel olmayan ve konuşma dışı her türlü iletişimsel işaret bulguları analiz edilmiştir. Bu bulgulardan elde edilen verilere göre, otistiklerde müzik, sözel olmayan ve konuşma dışı işaretlerin ortaya çıkışını destekleyerek, onlara yeni bir kendilerini ifade etme yolu açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is based on Suzanne Maiello?s hypothesis of the prenatal auditory memory. According to Maiello, the communication starts in in utero, the auditive univers that surrounds fetus. This univers composed by the heart beats, intestinal sounds of the mother, and especially mother?s voice. The relationship based on the sound between mother and child, continues after the birth to the language acquisition.Mother?s voice has its own melody, rythm, tone and these qualifications make an effect to prepare the child using the non verbal and paralingual communication ways. Also, music has the same effect which moves the signes of communication. The undetermined nature of melody moves the oldest traces of the existence, the auditive memory of the individual.Due to the interactional sketch between mother and child, the communication is composed. Autism is a trouble of communication. Considering the nature of its pathology, the sketch which has been composed can be determined.The reason why choosing musical frame with autistic children is its ressemblance to the process of communicative sketch. This musical and auditory ressamblance support the emergence of the communicative signes.This research is composed by three case studies. These cases are filmed during the sessions, in the videos, the non verbal and paralingual communicative signes has been analyzed. The final results of the analysis proves us that music for the autistics encourage emergence of communicative signes and gives them another way to express themselves.