2008 krizi sonrası yeniden yapılanan dünya ekonomisi
The restructuring of global economic after 2008 crisis
  1. Tez No: 271037
  2. Yazar: TAMER EVLİYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
çalışmada 2008 krizi sonrası gelişmelerle küresel aktörlerin değişen yaklaşımları ele alınmıştır.öncelikle küreselleşmenin teorik yapısı sunulmaktadır. Ayrıca küresel aktörkerinkriz öncesi ve sırasındaki konumları siyasi ve ekonomik eksenlerde ele alınmaktadır.Sonrasında 2008 krizi nedenleri teorik yaklaşımları ve nasıl yayıldığı açıklanmaktadır.Son bölümde ise yeniden şekillenen dünya ekonomisine ve başlıca aktörlerine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examinesthe changingapproches of global actors after 2008 cricis. First the theoretical background of globalization is presedent.Furthermore the pozitions of global actors in pre-crisis and post-crisis era are discussed from perspectives of economics and politics.Secondly reasons of 2008 crisis, theoretical approaches and its contagion are illustrated. Finally the change in world economics and in roles of main actors are addressed.