Senetle ispat ve senede karşı senetle ispat kuralı ile bu kuralın istisnaları
Written evidence for proof and to apply written evidence against written evidence rule and the exceptions of this rule
  1. Tez No: 271043
  2. Yazar: AHMET METİN GÖKLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM KARSLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Senetle ispat ve senede karşı senetle ispat kuralı hukuk yargılamamızda en çok uygulanan usul kurallarından biridir. İspat sınırını aşan hukuki işlemlerin kesin delille ispatlanması gerekliliği ve kesin deliller arasında en çok başvurulan delilin senet olması bu durumun nedeni olarak gösterilebilir.Ülkemizde yüzyıldan fazla bir süredir uygulanan bu kural Hukuk Muhakemeleri Kanunu taslağında da aynen benimsenmiştir. Bu da göstermektedir ki; senetle ispat ve senede karşı senetle ispat kuralı daha uzun yıllar ülkemizde uygulanacaktır.Biz bu çalışmamızda senetle ispat ve senede karşı senetle ispat kuralının tarihi geçmişini, konuluş gerekçelerini genel hatlarıyla ele aldıktan sonra senet kavramını, kuralın kendisini ve istisnalarını açıklayıp; çalışmamızı uygulamada önemli yer kaplayan kuralın özel görünüm hallerini ve ceza yargılamasındaki etkisini inceleyerek sonlandırdık. Ayrıca yeri geldiğince Hukuk Muhakemeleri Kanunu tasarısının konunuza ilişkin bölümlerine de değinmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The use of written evidence for proof and to apply written evidence against written evidence is one of the most used procedural rules in our (Turkish) civil proceedings. The necessity proving legal actions that have higher value than the proof limit by conclusive evidence and as the most applied conclusive evidence is written evidence this is the main reason for the above mentioned position.This rule which has been applied for over than a century is also adopted by the draft code of civil procedure. This shows that; proof by written evidence and the use of written evidence against a written evidence rule shall be applicable for a long period of time in our country.In our thesis, we explained in details, the term written evidence, and the rule itself and its exceptions after the examination of past applications of proof by written evidence and the use of written evidence against a written evidence and its reasoning. We finalized our work with special appearance and the effect of the rule on criminal proceedings. In addition, we made an effort to mention the regulations of the draft code of civil procedure.