Kant'ın ahlak metafiziğinde özgürlük ve ahlak yasası sorunu
The problem of freedom and moral law in Kant's metaphysics of morals
- Tez No: 271044
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BIÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kant etik alanında koşulsuz buyruğa dayanan bir sistem kurma amacındadır. Akıl sahibi varlığın amacı kendisinin yasa koyucu olarak bilincine sahip olmak ve ödeve uygun eylemde bulunmakla yetinmeyip ödevden dolayı eylemde bulunmak olmalıdır. Bu ayrım failin rolünü vurgulamakta ve eylemin toplumsal ve psikolojik güdülerle karışmasını engelleme gayesi gütmektedir. Tezde bu tasarının öneminin gösterilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kant's goal in the field of ethics is to present a system which is based on categorical imperative. The duty of rational being is to have the consciousness of himself as a legislator and to act not only in accordance with duty but out of duty as well. This distinction emphasizes the role of the agent and aims to prevent the blurring of the action with social and psychological motives. The thesis tries to demonstrate the importance of this project.