İstanbul adalarının jeomorfolojisi
Geomorphology of Istanbul islands
- Tez No: 271042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada, Marmara Bölgesinde yer alan ?İstanbul Adaları'nın jeomorfolojik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, başta yer şekilleri olmak üzere coğrafi konum, jeoloji, zemin örtüsü özellikleri (özellikle bitki örtüsü), hidrografya ve insan gibi faktörler Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Uzaktan Algılama (UA) teknikleri kullanılarak araştırılmıştır. İnceleme sahasında şekillenmenin ana çizgilerini tektonik hareketler meydana getirmiştir. Ve hatta birden fazla döngü söz konusu olmuş ve polisiklik topografya ortaya çıkmıştır. Ayrıca yine burada tektonik faaliyetler aktif olarak devam etmekte olup bunun etkileri de bariz olarak dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra inceleme sahasında flüvyal koşulların da etkili olduğunu görmekteyiz. Bu bakımdan monojenik bir topografyanın var olduğu anlaşılmaktadır. Sonuç olarak bu tarzda bulgular ve değerlendirmeler geniş bir bakış açısıyla harita, grafik, fotoğraf ve yazı ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate geomorphologic features in the ?İstanbul Islands? which are located in the Marmara Region. In this study; main factors that influence the characteristics of geomorphology including geology, climatology, land cover (especially vegetation) soil, hydrography and people are considered with the use of Geographical Information System (GIS) and Remote Sensing (RS) techniques. Tectonic movements caused the main lines of embodiment in the investigation field. Even more than one cycle has been mentioned and polycyclic topography has occurred. Also, tectonic activities have been continuing actively in the region and the results of this continuation, takes attention apparently. Besides this, fluvial conditions? effects have been also observed in the investigation area. In this regard, it is understood that there is a monojenic topography. Causes and effects of these topics are investigated in a wide perspective. As consequence, results are given in tables, figures, graphics and maps, in this thesis.