Environment is our mother, mining is our father: Contesting gold mining in Turkey
Çevre anamız, madencilik babamız: Türkiye'de altın madenciliğini tartışmak
- Tez No: 271076
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜHRE AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma söylem analizi ve aktör temelli yaklaşımdan yararlanarak yeni altın madeni yatırımları üzerine olan söylemsel tartışmaları incelemektedir. Dünya çapındaki ünlü maden tartışmalarını inceleyerek, maden tartışmalarındaki tarafların kendi davaları icin giristikleri mücadelenin aynı zamanda aktörlerin kendi gerceklik anlayışlarının doğruluğunu ispatlamaya çalıştıkları bir söylemsel mücadele olduğu tezini savunmaktadır. Bu bağlamda eklemleme/artikülasyon süreci söylem alanını şekillendirerek, karşi gruplara stratejik hareket etme gücünü sağladığı icin siyasi olarak önem taşımaktadır. Kaz Dağları maden tartışmaları da benzeri bir söylem mücadelesinin örnek çalışmasını oluşturmaktadır. Bu araştırma Kaz Dağları'ndaki altın madeni tartışmalarında yer alan aktörlerin artiküle ettiği çevrecilik, kalkınmacılık, milliyetçilik ve ulusötecilik söylemlerine bakarak maden yanlısı ve karşıtı tarafların destek kazanmak için giriştikleri mücadeleyi anlamaya çalışmaktadır. Bir yandan devlet ve maden şirketleri yeni maden yatırımlarıyla ilgili toplumsal algıyı yönetmeye çalışırken, otoriter çevre ve kalkınma söylemlerinin şekillendiğini görmek mümkündür. Maden şirketleri ve devlet tarafından artiküle edilen çevrecilik ve ekonomik kalkınma söylemlerinin aslında teknokratik ve siyasi ayrımını yaparak maden yatırımlarına karşı tepkileri bastırma çabalarını da incelemektedir. Diğer yandan yerel aktivistlerin, maden yatırımlarını ekolojik, sosyal ve kültürel yıkımla bağdaşlaştırarak, maden karşıtı mücadele icin yerel halktan destek almayı başardıklarını görmek mümkündür. Sonuç olarak, bu çalışma maden tartışmalarında aktörlerin giriştikleri eklemleme/artikülasyon sürecinin önemini vurgulayarak karşı grupların maden şirkelerine ve devlete karşı nasıl bir stratejik hareket etme gücü sağladiğini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study dwells into the discursive contestation over the new gold mining investments by utilizing discourse analysis and the actor-based approach. Applying these approaches to the notorious mining conflicts across the world, this thesis advances the argument that discursive battle in the mining conflicts is shaped by the efforts of actors who try to fix their understanding of reality in an effort to garner support for their cause. The process of articulation becomes politically important, as it gives power to opposition groups to act strategically by playing with the discursive field. The Kaz Mountains mining conflict can also be analyzed as a case study of similar discursive contestation. In their animation of the discourses of environmentalism, developmentalism and nationalism, actors try to shape the discursive space by drawing cultural, social and political connections with the local so as to gain support either for pro or anti-mining cause. On the one hand, mining corporations and state articulated powerful discourses of development and environment by drawing a line between the technocratic and the politically-oriented understandings of environment and economic development in order to dismiss the reactions raised by the local opposition and to counter the bad publicity of mining in the eye of people. On the other, local activists successfully carried out the anti-mining cause by articulating new mining investments with ecological, cultural and social destruction and therefore garnered support from local people. All in all, this study seeks to underline the role of actors in shaping the politics of mining conflicts by engaging in imaginative articulation process, and how it empowers the opposition groups to act strategically in their struggle against state and mining corporations.