Effects of self-construal priming on autobiographical memory and attentional processes
Benlik kurgularını kısa süreliğine erişilebilir hale getirmenin otobiyografik anı ve dikkat süreçlerine etkisi
- Tez No: 271077
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞECAN BODUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Algı ve dikkat üzerine yapılmış kültürlerarası çalışmalar Batılılarla Doğu Asyalıların farklı düşünce stilleri kullandığını göstermiştir. Otobiyografik anı çalışmaları da kültürün anı içeriği ve erişimini etkilediğini göstermektedir. Hem temel hem üst seviyedeki bu bilişsel süreçler düşünüldüğünde, kültürlerarası farklılıkların sebebini bağımsız ve bağımlı benlik kurgularına atfetme eğilimi olduğu görülmektedir. Farklı benlik kurgularının vurgulanmasının global veya lokal harf tanımlama hızı ve otobiyografik anı hatırlanışına etki ettiğini özelikle ortaya koymuş araştırmalar, bu tezin çıkış noktasını oluşturmaktadır.Yürütülen iki deneyle bu tezin amacı, benlik kurgusu ölçütünde ortada yer aldığı düşünülen Türk üniversite öğrencilerinde bulguların nasıl şekilleneceğini görmektir. Yukarıda bahsi geçen ve etki alanlarının küçük olduğu öngörülen araştırmaların aksine, farklı benlik kurgularının vurgulanmasının dikkat süreçlerini etkilemeyeceği, ancak benlik sistemiyle doğrudan etkileşen otobiyografik anıların bu vurgudan etkilenebileceği beklenmektedir.Her iki deney de göstermiştir ki, bağımlı veya bağımsız benlik kurgularını kısa süreliğine erişilebilir hale getirmek, katılımcıların global veya lokal harf tanımlama hızlarında bir fark yaratmamış, ancak anı hatırlama sürecini etkilemiştir. Yapılan deneyler kümülatif olarak göstermiştir ki, anıların içeriği ve hatırlanma perspektifi odaklanılan benlik kurgusuna göre değişmiştir. Ancak, iki deney için bu bulgular kalitatif olarak farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cross-cultural research on perception and attention has shown that Westerners and East Asians use different thinking styles. Studies on autobiographical memory have also demonstrated that culture affects memory content and accessibility. When both of these basic and higher level processes considered, tendency is observed to causally attribute cross-cultural differences to independent and interdependent self-construals. This thesis emerges from the studies having specifically revealed that priming different self-construals affected the response latencies of global or local letter identification and autobiographical memory recall.Via conducting two experiments, the aim of this thesis is to see how the findings will embody for Turkish university students who are considered to be centrally located on the self-construal dimension. In contrast to the above mentioned studies that are proposed to have small effect sizes, it is expected that priming different self-construals won?t affect attentional processes, yet suggestibility is expected for autobiographical memories that directly interact with the self-system.Both experiments indicated that self-construal priming did not lead to a difference in participants? global or local letter identification latencies, yet it affected the memory recall process. Conducted experiments cumulatively showed that content and recall perspective of remembered memories depended on the type of self-construal prime. However, findings revealed qualitative differences for the two experiments.