Understanding firm-level entrepreneurship: A study of exploring the construct and its relationship with contextual factors
Örgütsel girişimcilik: Kavramın anlamlandırılması ve örgütsel etkenler ile olan ilişkisi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 271112
  2. Yazar: DENİZ KANTUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU İŞERİ SAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu tezin amacı, örgütsel girişimcilik kavramını ve kavramın örgüt kültürü, tepe yönetimi liderliği ve örgüt performansı ile olan ilişkilerini anlamaktır. Araştırmada, nitel ve nicel yöntemler birlikte kullanılmıştır.Nitel araştırma kapsamında, dört kurumla vaka analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, örgütlerde iki tip örgütsel girişimcilik faaliyetinin - örgüt sınırları ötesinde faaliyetler ve örgüt sınırları dahilinde faaliyet - olduğu görülmüştür. Bu iki farklı örgütsel girişimcilik faaliyetlerinin, nitel araştırma sonunda belirlenen örgütsel etkenlerle - tepe yönetimi liderliği, stratejik eğilim, örgüt kültürü, içsel mekanizmalar ve performans - farklı ilişkiler gösterdiği görülmüştür.Nicel araştırma kapsamında 118 kurumda toplam 324 kişiden anket toplanmıştır. Nicel araştırmanın sonucunda, girişimcilik eğilimi ve faaliyetlerinin örgütsel girişimcilik seviyesinde ayrı kavramlar olduğu, eğilimin faaliyeti etkilediği ve örgütlerde iki tip girişimcilik faaliyetinin - yenilik/teşebbüs ve örgütsel yenilenme- olduğu görülmüştür. Esnekliğe önem veren tepe yönetim liderliği girişimcilik eğilimini etkileyen en önemli etken olarak bulunurken, hiyerarşik kültürün de kavramı pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Örgütsel yenilenme hem finansal hem nitel performansı pozitif yönde etkilerken, yenilik/teşebbüs faaliyetleri için böyle bir ilişki kurulamamıştır.Sonuçta bulgulara göre, örgütlerde farkı tip girişimcilik faaliyetlerinin olduğu görülmüştür. Tepe yönetimi liderliğinin örgütsel girişimciliği, direkt veya örgütün stratejik eğilimini, kültürünü ve içsel mekanizmalarını etkilemek yoluyla endirekt olarak etkilediği görülmüştür. Örgütsel girişimciliğin performans üzerindeki etkisi ise hangi girişimcilik faaliyetine odaklanıldığına ve performansın nasıl tanımlandığına göre değişmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to understand firm-level entrepreneurship and explain its relationships with organizational culture, top management leadership, and organizational performance. The study adopts both qualitative and quantitative research methods.In the qualitative research, four case studies were conducted. The findings show that there are two different types of entrepreneurial activities in organizations - beyond-boundary focus and within-boundary focus - and their relationships with organizational factors - top management leadership, strategic orientation, organizational culture, and internal mechanisms - show different patterns.In quantitative research, data is collected from 324 respondents in 118 companies. The results show that entrepreneurial posture and activities are two different constructs of firm-level entrepreneurship where posture affects two types of entrepreneurial activities - innovation/venturing and organizational renewal. Flexibility-oriented top management leadership is found to be an important predictor of entrepreneurial posture while hierarchy culture also has a significant positive effect. Organizational renewal activities are found to be influencing both financial and qualitative performance while such a relationship is not established for innovation/venturing activities.In conclusion, results suggest that there are different types of entrepreneurial activities in organizations. Top management leadership might directly or indirectly -through influencing strategic orientation, organizational culture, and internal mechanisms- affect firm-level entrepreneurship. The effect of entrepreneurial activities on organizational performance depends on which activity is focused on and on how organizational performance is defined.