Comparison of factors affecting the level of job satisfaction of certificated and non-certificated nurses
Sertifika programına katılan hemşirelerle katılmayan hemşirelerin iş doyum düzeylerine etki eden faktörlerin karşılaştırılması
- Tez No: 271114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP KIZILTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İşletme, Nursing, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, İstanbul bölgesinde devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve özel hastanelerde; sertifika programına katılan hemşirelerle katılmayan hemşirelerin iş doyum düzeylerine etki eden faktörleri belirlemek ve karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. 18 ve 58 yaş aralığında, altı yüz altmış hemşire (K=579, E=81) uygun örneklem yöntemiyle seçilmiştir. Bu çalışmada, teori olarak Herzberg's Motivational-Hygiene Kuramı kullanıldı. Ölçeğe ek olarak, hemşirelere güdülenme, şevk kırılması, hemşireliği meslek olarak seçme nedenleri ve işi bırakmayı düşünme nedenleri hakkında dört açık uçlu soru soruldu.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine and compare the factors that affect job satisfaction level of certificated and non-certificated nurses in public hospitals, private hospitals, and teaching and research hospitals in Istanbul. Six hundred and sixty nurses (F=579, M=81) aged between 18 and 58 were chosen by convenience sampling. As a framework to guide the design of the study Herzberg's Motivational-Hygiene Theory (1982) was used. In addition to the questionnaire, nurses were also asked four open-ended questions about their work motivations and demotivations, the reasons for their career choice, and if they have ever considered leaving their jobs.