Elements of tragedy in Thomas Hardy's The Mayor of Casterbridgeand Chinua Achebe's Things Fall Apart
Thomas Hardy'nin The Mayor of Casterbridge ve Chinua Achebe'nin Things Fall Apart trajedi öğeleri
  1. Tez No: 715563
  2. Yazar: MOHAMMED BASHAR BAKR BAKR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET BELGİN ELBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, Thomas Hardy'nin The Mayor of Casterbridge ve Chinua Achebe'nin Things Fall Apart trajedi öğelerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, Hardy ve Achebe'nin romanlarının baş kahramanlarını klasik trajedi ve Shakespeare trajedisi ışığında ele almaktadır. Esas olarak, Yunan filozof Aristoteles ve Elizabeth dönemi oyun yazarı Shakespeare'in bakış açısıyla, Hardy ve Achebe tarafından anlatı biçiminde kullanılıp geliştirilen ve meydan okunan trajik hata, kibir, şans ve kader gibi klasik trajedi kavramlarına odaklanmaktadır. Aynı zamanda iki farklı yazar, Hardy ve Achebe, tarafından yazılan iki farklı romandaki kader ya da inancın antik Yunan ve Shakespeare'in trajik versiyonları arasındaki temel benzerlik ve farklılıklarına ışık tutuyor. Bu çalışma, klasik trajedi düşüncesinin günümüze kadar bir geçerliliği ve sürekliliği olduğunu göstermektedir. Ayrıca, iki ana kahraman Michael Henchard ve Okonkwo'nun trajik ve felaketli yaşamlarını da analiz etmektedir. Hardy ve Achebe, romanlarında geçiş dönemini ele almış ve tarihlerindeki bu ani değişikliklerin bireylerin karakteri üzerindeki büyük etkilerini keşfetmişlerdir. Bu tez, on dokuzuncu yüzyılın sonlarında İngiliz ve Afrikan kırsal toplumlarında teknolojik, politik ve sosyal değişikliklerin insan koşulu üzerindeki sonuçlarını tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the elements of tragedy and tragic hero in Thomas Hardy's The Mayor of Casterbridge, and Chinua Achebe's Things Fall Apart within a historical context. This study discusses the leading characters of Hardy's and Achebe's novels in the light of the Classical and Shakespearean tragedy. It mainly focuses on the classical concepts of a tragedy such as tragic error, hubris, chance and fate from the perspective of the Greek philosopher Aristotle and the Elizabethan playwright Shakespeare that are used, developed, and challenged by Hardy and Achebe. Besides, it sheds light on the essential similarities and differences between the ancient Greek and Shakespearean tragic versions of destiny or fate in two different novels written by these two different writers, Hardy and Achebe, in the nineteenth and twentieth centuries respectively. It shows the fact that there is a validity and continuity of the classical idea of tragedy up to date. It also analyses the tragic and catastrophic lives of the two protagonists Henchard and Okonkwo. Hardy and Achebe set their novels in a time of transition, and they explore the enormous and massive effects of these rapid alterations in their history on an individual's character. Thus, this thesis examines the tragic heroes within the context of the consequences of the technological, political, and social changes on the human condition in English and African rural societies in the late nineteenth century.