Tracing Bloch's 'anticipatory illumination' in Bacon's New Atlantis and Cavendish's The Blazing World
Bloch'un 'öngörüsel aydınlanma''sının, Bacon'ın New Atlantis ve Cavendish'ın Blazing World eserlerinde izinin sürülmesi
- Tez No: 271126
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVZA SEVGEN, PROF. DR. ASLI TEKİNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, Francis Bacon'ın New Atlantis (1626) ve Margaret Cavendish'in Blazing World (1666) eserlerinde, ütopya üzerine çalışmalarda önemli bir figür olarak kabul edilen yirminci yüzyıl Marksist filozoflarından Ernst Bloch'un“öngörüsel aydınlanma”sının iki yönünün izini sürmektir. Bu çalışmada, New Atlantis ve Blazing World'de tasvir edilen ütopik toplumların, Bloch'un tasavvurundaki“özgürlük diyarı? olarak görülüp görülemeyecekleri ve bu iki anlatının, Bloch'un eğitimin en önemli amacı olarak gördüğü Bildung'a (yani her insanın aktif düşünür haline gelmesi, ”başı dik yürüme? tavrını benimsemesi ve tarihin akışında aktif bir oyuncu olması) katkısı olup olmadığı tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to trace two aspects of Ernst Bloch's“anticipatory illumination”in Francis Bacon's New Atlantis (1626) and Margaret Cavendish's The Blazing World (1666). Bloch is a twentieth-century Marxist philosopher who is considered a key figure in utopian studies. This study will explore the question whether the utopian societies depicted in New Atlantis and The Blazing World can be regarded as anticipating Bloch's ?realm of freedom?, and whether the two narratives contribute to what Bloch considers the most important purpose of education: Bildung, that is, helping people to become active thinkers, to assume an ?upright gait? and to become subjects in the sense of historical agents.