The role of first language (Kurdish) development in acquisition of a second language (Turkish) and a third language (English)
İkinci dil (Türkçe) ve üçüncü dil (İngilizce) ediniminde birinci dilin (Kürtçe) gelişiminin önemi
  1. Tez No: 271127
  2. Yazar: MEHMET ŞERİF DERİNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma 8. sınıfta okuyan Kürt öğrenciler arasında üç dilin (Kürtçe, Türkçe ve İngilizce) dil yeterliliği, okuduğunu anlama ve biçimbirimsel farkındalık alanlarında birbirleriyle etkileşimini incelemektedir. Çalışmanın amacı, birinci dilde eğitimin yokluğunda birinci dil (D1) Kürtçe, ikinci dil (D2) Türkçe ve üçüncü dil (D3) İngilizce'de öğrencilerin bu sözü geçen alanlardaki performanslarını belirleyip birbirleriyle nasıl etkileştiklerini belirlemektir.Veriler birçok testler kullanılarak toplanıp SPSS programında analiz edilmiştir. Diller Arası Karşılıklı Bağlılık Hipotezi kuramsal çerçevesi ve önceki çalışmaların sonuçlarına paralel olarak, korelasyon ve regresyon analizlerinin sonuçları her üç dildeki dil yeterlilikleri arasında güçlü pozitif bir ilişki ve dillerarası karşılıklı bağlılık olduğunu göstermektedir. Benzer şekilde, okuduğunu anlama ve biçimbirimsel farkındalık becerilerinin, diller arasında karşılıklı olarak birbirlerine bağlı olduğu görülmektedir. Ayrıca bir dildeki dil yeterliliğinin, o dildeki okuduğunu anlama ve biçimbirimsel farkındalık becerilerine olumlu katkıda bulunduğunu göstermektedir. Sonuçlar her üç dilde edinilecek bir yüksek dil yeterliliğinin okuduğunu anlama ve biçimbirimsel farkındalık alanlarında sözü geçen dillerde daha yüksek performansla ilişkili olduğunu da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the interaction of three languages (i.e., Kurdish, Turkish and English) with one another in terms of language proficiency, reading comprehension and morphological awareness of 8th grade Kurdish students. The aim is to identify the students? characteristics in terms of their performances in each area in L1 (first language) Kurdish, L2 (second language) Turkish and L3 (third language) English and how they are related to each other.Data were gathered through multiple instruments and analyzed via SPSS. In line with the theoretical framework of the Linguistic Interdependence Hypothesis and previous research, the correlation and regression analyses reveal that there is a strong positive relationship and interdependence among the language proficiencies in the three languages. Likewise reading comprehension as well as morphological awareness across languages seem to be interdependent. It is also observed that proficiency in a language contributes significantly to reading comprehension and morphological awareness in that language. The results also show that a high competence in L1, L2 and L3 proficiency is associated with higher performance in realms of reading comprehension and morphological awareness in all the languages involved.