Essays on the competition and regulations in the Turkish credit card market
Türkiye?de kredi kartı pazarındaki rekabet ve yasal düzenlemeler üzerine denemeler
  1. Tez No: 231939
  2. Yazar: GAZİ ISHAK KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezin amacı Türkiye'de kredi kartı pazarındaki fiyat ve fiyat dışı rekabeti analiz etmektir. Türkiye'de kredi kartı faizlerinin yüksek seviyesi hafiflemeden sürüp giden bir tartışmaya yol açmıştır. Son yıllarda piyasa faiz oranlarının düşüşüne paralel olarak tüketici kredileri pazarındaki faiz oranlarının rekabetçi seviyelere gerilemiş, ancak kredi kartı faizlerinin piyasa faizlerindeki düşüşe tepkisi çok yavaş olmuştur. Öte yandan, bankalar 2000 ve 2001 krizler sırasında fonloma maliyetlerindeki artışları kısa bir süre içerisinde kredi kartı faiz oranlarına yansıtmıştır.Türkiye'de Merkez Bankası 2006'dan itibaren kredi kartı faiz oranları içın üst limit belirlemeye başlamıştır. Kredi kartı faizlerine ilişkin yeni düzenlemeler de hükümetin gündeminde yer almaktadır. Ancak, etkin ve verimli bir düzenlemenin tasarlanması ve uygulanması öncelikle kredi kartı pazarındaki rekabetin güçlü bir analizinin yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Kredi kartlarının ekonomideki önemi, özellikle de parasal aktarım mekanizmaları açısından önemi son yıllarda sürekli artmaktadır. Toplam kredi kartı sayısı 37,3 milyona ulaşmış, kredi kartı ile yapılan işlemlerin tutarı ise toplam nihai tüketim harcamalarına oranla yüzde 23 seviyesine çıkmıştır. Bu nedenle, doğru tasarlanmamış bir düzenleme bütün ekonomi üzerinde olumsuz sonuçlara yol açabilir.Tezin ilk bölümünde, kredi kartı pazarındaki fiyat rekabeti analiz edilmiştir. Dinamik bir panel veri modeli üzerinde sistem GMM yöntemi ile yapılan regresyon, kredi kartı faizlerinin fonlama maliyetlerindeki değişimlere ekonomik olarak duyarsız olduğu ortaya koymuştur. Bu sonuç, kredi kartı pazarında fiyat rekabetinin işlemediğini göstermektedir.İkinci bölümde, pazardaki fiyat dışı rekabet incelenmiştir. Bankalar müşterilerine fiyat dışı faydalar sağlayarak müşteriler için kart değiştirme maliyetleri yaratmaktadır. Bu çalışmada kredi kartı sahiplerine sunulan fiyat dışı faydaları iki gruba ayırmaktayız: Genel bankacılık hizmetleri üzerinden sağlanan faydalar ve kredi kartı kullamına bağlı faydalar. Bir başka ifadeyle, genel bankacılık hizmetlerinin kalitesi ve banka özelliklerinin müşterilerin kredi kartı şeçiminde kredi kartlarının döğrudan sağladığı fiyat dışı faydalar kadar önemli olduğunu ileri sürmekteyiz. Ampirik analizlerimiz, her iki gruptaki fiyat dışı fayda unsularına ilişkin göstergeler arttıkça, bankaların müşterilerine daha yüksek kredi kartı faiz oranları uygulayabildiğını göstermektedir. Bu nedenle, Türkiye'de kredi kartı pazarında rekabetin faiz oranları üzerinden değil, fiyat dışı unsurlar üzerinden yürütüldüğü sonucuna varmaktayız.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the price and non-price competition in the credit card market in Turkey. The level of credit card interest rates created an unabated debate in Turkey. While interest rates in consumer credit markets declined to competitive levels with the decrease in market interest rates in recent years, response of credit card rates to this decline is very slow. However, banks swiftly reflected the increase in the cost of funds during the 2000 and 2001 crises to credit card rates.The Central Bank started to put ceiling on credit card rates in 2006. Further regulations of credit card interest rates are on the agenda of the government. In order to design and implement an effective and efficient regulation, a rigorous analysis of the nature of competition in the market is necessary. Importance of credit cards in the economy and for the monetary transmission mechanism specifically is continuously increasing in recent years. Number of credit cards reached 37.3 million while credit card transactions comprised more than 23 percent of all private consumption spending in 2007. Therefore any incorrectly designed regulation may have economy wide adverse effects.In the first chapter, we analyze the price competition in the credit card market. System GMM regression is run on a dynamic panel data model and it is shown that credit card interest rates are economically insensitive to the changes in the cost of funds. This result is an indication of the lack of price competition in the market.In the second chapter, we investigate the non-price competition in the market. Banks create switching costs for their customers by providing non-price benefits. We divide non-price benefits into two groups: benefits from general banking services and benefits depending on the credit card usage. We argue that quality of general banking services and bank characteristics are at least as important as the non-price benefits of credit cards directly for credit card choice of customers. Our empirical analyses confirm that as the measures of both groups of non-price benefits increase, banks can charge higher credit card rates to their customers. Therefore, we conclude that competition in the credit card market is taking place on non-price aspects rather than interest rates.