Profile of students and the reasons why they prefer private universities in Turkey
Öğrenci profili ve onların özel üniversiteleri tercih etme nedenleri
  1. Tez No: 271143
  2. Yazar: TUBA EYLÜL ALTUNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA NEVRA SEGGİE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu anket araştırması Türkiye'de özel üniversitede okuyan öğrenci profilini ve bu öğrencilerin özel üniversitede okumayı tercih etme nedenlerini tanımlar. Bir karşılaştırma yapılabilmesi için, bu çalışmada özel üniversiteler ?üst düzey, orta düzey, alt düzey ? olarak sınıflandırılmıştır. Bu da, özel yükseköğretimin Türkiye'deki çeşitli dinamiklerini anlamamızı sağlamıştır. İlk olarak, bu çalışma özel üniversitede okuyan öğrencilerin yaş, sosyoekonomik durum, cinsiyet gibi bazı seçilmiş karakteristik özelliklerini analiz ederek, üç farklı düzeydeki özel üniversitelerde okuyan öğrenci profilinin resmini çizer. Daha sonrasında da öğrencilerin bu özelliklerinin, okudukları üniversitenin düzeyine göre, ya da öğrencilerin öğrenim koşullarına (burslu/ burssuz) göre bir farklılık gösterip göstermediğini inceler. İkinci olarak, bu çalışma öğrencilerin özel üniversiteleri tercih etme nedenlerini ve bu nedenlerin, öğrencilerin okudukları okulun düzeyine göre ya da onların öğrenim koşullarına (burslu/ burssuz) göre bir farklılık gösterip göstermediğini inceler. Veriler, özel olarak bu çalışma için geliştirilmiş bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Bu araştırmanın katılımcılarını yüksek, orta, düşük düzeydeki, özel üniversitelerde okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Bulgular sonucunda, öğrencilerin seçilmiş karakteristik özelliklerinin, onların öğrenim koşuluna ve üniversitelerin düzeylerine göre farklılıklar gösterdiğini söylemek mümkündür. Örneğin, öğrencilerin mezun oldukları lise tipi bu değişkenlere göre farklılık göstermektedir. Ayrıca öğrencilerin özel üniversiteleri tercih etme nedenleri de, öğrencilerin öğrenim koşuluna ve üniversitelerin düzeylerine göre farklılıklar göstermektedir. Örneğin, iş imkânları, fiziksel imkanlar ve prestij üniversitelerin düzeylerine göre farklılık gösteren nedenlerdendir.
Özet (Çeviri)
This survey research describes the profile of students who attend private higher education and explores the reasons why they prefer to study at private universities in Turkey. In this study private universities are ranked as ?high- ranking, middle- ranking, and low- ranking? so that it will be possible to make comparisons between them, which enable us to understand varying dynamics of Turkish private higher education. Initially, this thesis draws the picture of students profile studying at three different ranks of universities by demonstrating their selected characteristics such as their age, socio economic status and gender. Then, it moves to whether the students? characteristics show differences according to three ranks of universities and student status (scholarship/non-scholarship students). In the second place, the reasons why these students prefer to study at private universities and whether these reasons differ according to three ranks of universities and student status are analyzed. The data was collected with a questionnaire, particularly developed for this study. Research participants were selected from the universities representing high, middle and low ranking universities. Based on the findings ,it is possible to conclude that students characteristics differ depending on the ranks of universities and student status. For example, the types of high schools they graduated from differ in terms of student status and ranks of universities. Moreover, the reasons why students prefer to study at a private university differ from one another according to ranks of universities and student status. For instance, prestige, job opportunities, facilities are among the reasons which differ according to ranks of universities.