Tax policy and informal economy within the context of productive government expenditures
Üretken kamu harcamaları çerçevesinde vergi politikası ve kayıt dışı ekonomi
- Tez No: 271144
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ÜNAL ZENGİNOBUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tezin amacı, dinamik bir genel denge modeli kullanılarak kayıt dışı ekonominin dinamiklerinin kamu harcamalarının üretken olabildiği koşullarda vergi politkalarıyla ilişkilendirilmesidir. Modelin kalibrasyonu üzerinden, optimum vergi sisteminin yapısı incelenmektedir. Ayrıca, modele vergi politikası ve sektörel teknoloji şokları yoluyla genel belirsizlik eklenerek reel iş çevrim dinamiklerinin analizine yer verilmektedir. Gerek vergi oranlarıyla kayıt dışı ekonominin büyüklüğünün ilişkisinin, gerekse de optimum vergi yükünün büyük ölçüde kamu harcamalarının üretimdeki dışsallık parametresine bağlı olduğu gözlenmektedir. Ancak, hem ABD hem de Almanya ekonomileri için gelir vergilerinin indirilmesiyle yadsınamayacak kadar ciddi ölçülerde refahta artış ve kayıt dışı ekonomide küçülme gerçekleştiği görülmektedir. Buna ek olarak, Ramsey probleminin çözümü her iki ekonomi için de ücretler üzerinden vergilendirmenin sermaye üzerinden vergilendirmeye oranla daha verimli olduğuna işaret etmektedir. Simulasyon sonuçları, çift-sektör modellerinin tek-sektör modellerine oranla reel iş çevrim dinamiklerini daha iyi yakalayabileceğini göstermektedir. Bunun dışında, elastikiyet analizleri kamu harcamalarının üretimdeki dışsallığının gelir etkisini güçlendirme eğiliminde olduğuna işaret etmektedir. Son olarak, kamu harcamalarının getirdiği dışsallığın vergi şoklarının olumsuz etkilerinin yumuşatılmasında rol oynadığı gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Using a DGE model, the thesis is an attempt to illustrate the dynamics of informal sector in relation to changes in tax policy within the context of productive government expenditures. By the help of calibration exercise, optimal tax system is tried to be explored. Moreover, introducing aggregate uncertainty into the model along technology and tax policy shocks; an attempt has been made to assess the relative ability of the model in exhibiting real business cycle dynamics. The pattern of relationship between tax rates and informality as well as optimum tax burden are observed to be determined to a large extent by government externality level. However, significant welfare gains associated with decreases in income tax rates are still observed for both US and Germany. Secondly, solutions corresponding to Ramsey equilibrium for both economies point to greater efficiency gains associated with the use of taxes on labor compared to the use of taxes on capital income. Thirdly, simulations results suggest that the use of a two-sector model can help to generate higher levels of volatility through capturing the counter-cyclical nature of informal economy. Finally, analysis of elasticities with respect to technology shock shows that higher levels of government externality tend to reinforce income effect in labor supply decision of agents. Moreover, tax policy shocks especially under initially high income tax rates are observed to be better accommodated for higher government externality levels.