Between theatrical politics and political theater: Late Ottoman theatrical spheres
Tiyatro siyaseti ve siyasi tiyatro arasında: Geç Dönem Osmanlı tiyatro sahaları
  1. Tez No: 271149
  2. Yazar: MELİS SÜLOŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Tarih, Performing and Visual Arts, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu tez, tiyatroya, döneminin entellektüel hareketlerini ve politik gerilimlerini sahneleyen bir alan olarak bakmayı amaçlamaktadır. Görselliğe dayanan geç dönem Osmanlı siyasetine ve tiyatrosuna bakılarak, Osmanlı Devleti politik gündemi ve Osmanlı tiyatrosu arasındaki ilişki üzerinde düşünülmesi hedeflenmektedir. Bu tez, anılar, seyahatnameler, gazeteler, dergiler ve de oyun metinleri ışığında tiyatronun politik bir kurum olarak algılanabileceğini ve kullanılabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, saray çevrelerinde politikleşen tiyatroya ve halk arasında politikleşen repertuara bakarak tiyatronun farklı politik amaçlar doğrultusunda araçlaştırılmasını konu edinmektedir.İlk bölüm tarih yazıcılığında anthropoloji, tarih ve edebiyat disiplinlerini yaklaştıran yeni akımlara değinmektedir. Bu bölümü takip eden bölümde, Osmanlı tiyatro tarihçiliği tartışılmaktadır. Üçüncü bölüm, `tiyatro' kavramını, Osmanlı batılılaşma deneyimi içerisinde degerlendirmektedir. Dördüncü bölüm, tiyatronun Vatan ve Gedikpaşa Olayları aracılığıyla Genç Osmanlılar tarafından politikleştirilmesini incelemektedir. Beşinci bölüm, İkinci Meşrutiyet'in ilanıyla birlikte tiyatronun toplumsal bir dışavurum ve arınma aracı olarak ortaya cıkması sürecini konu edinmektedir. Son bölüm ise, İkinci Meşrutiyet'in ilanından sonra oluşan, eski rejimi yargılayan milli facia türüne bakarak repertuarın politikleşmesini incelemeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to perceive theater as one of the best stages representing the political tensions, and the intellectual movements of its epoch. In rethinking theater and politics in the late Ottoman Empire, I focused on two fields: Theatricality of the political sphere and the political theater. In the light of the memoirs, newspapers, travel accounts and the play scripts, this thesis scrutinizes the discovery and the manipulation of the popular theater as a political institution. By focusing on the politicization of the theater, which developed within the palatial circles, and the politicization of the repertoire after the Revolution of 1908 in the popular realm, this study examines the instrumentalization of the theater for different political agendas.The first part of the thesis examines the recent historiographical currents that brought history, anthropology and literature closer. The subsequent chapter is a brief discussion of the Ottoman theater historiography. The third part situates theater within the Ottoman `Westernization? experience. The following chapter scrutinizes the politicization of the theater by the Young Ottomans through the Vatan and Gedikpaşa Incidents. The fifth part discusses the transformation of the theater performances into `public catharses? with the proclamation of the Second Constitution. And the last chapter scrutinizes the politicization of the repertoire with the newly emerged genre of milli facia, putting the old regime on trial.