The relationship between politics and theater in American drama
Amerikan tiyatrosunda tiyatro ve politika ilişkisi
  1. Tez No: 654847
  2. Yazar: GİZEM BARRETO MARTINS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET ÖZDEN SÖZALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışma, bazı radikal dramatik metinlerin izleyiciyle ve metnin ilgilendiği tarihsel dönemle ideolojik ilişkileri olduğunu, ideolojik ve kültürel katılımın bir aracı haline geldiklerini ve bu nedenle olası yıkıcı sosyal ve politik etkilere sahip olduklarını iddia ediyor. Politika ve tiyatronun etkileşimi, metinlerin tarihsel / siyasal bağlamını tiyatro ve edebiyat kuramlarıyla olan bağlantılarıyla ele alan tarihsel-materyalist bir yöntemle incelenecektir. Dramatik metinlerin teatral dilinin analizini yönlendiren ana soru şudur: Bu dramatik metinler, gündelik hayatın edimsel yönleriyle ve dolayısıyla baskın temsil kodları ve sistemleriyle kirletilmemiş bir tarzı olan yıkıcı bir eylemi nasıl oluştururlar? Bu soruya bir cevap aramak amacıyla çalışma, teatral dilin egemen ideoloji karşısında yıkıcı olabileceğini ve bu nedenle sosyal değişimin aktif bir bileşeni olabileceğini iddia ediyor. Bu iddiayı kanıtlamak için araştırma Gilles Deleuze ve Felix Guattari tarafından geliştirilen göstergebilim modeli üzerinden seçilmiş oyunların bir okumasını sunuyor.
Özet (Çeviri)
This study claims that certain radical dramatic texts have ideological relations with the audience and the historical period with which the text concerns itself, that they become a means of ideological and cultural involvement, and therefore have possible subversive social and political effects. The interactions of politics and dramatic theatre will be examined with a historical-materialist method which considers the historical/political context of the texts with their connections to theories of theatre and literature. The main question directing the analysis of the theatrical language of dramatic texts is: How do these dramatic texts constitute a subversive action, a style uncontaminated by the performative aspects of everyday life and therefore by dominant codes and systems of representation? With the purpose to search for an answer to this question the study claims that theatrical language can be subversive in the face of dominant ideology; and therefore, may be an active component of social change. To prove this claim, the research offers a reading of selected plays through the model of semiotics developed by Gilles Deleuze and Felix Guattari.