Türkiye'de kadın yoksulluğu: Mücadele politikaları, uygulama ve öneriler
Women poverty in turkey: Struggle policies, practice and suggestions
- Tez No: 585936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kadın yoksulluğu, gerek gelişmekte olan ülkelerde, gerekse gelişmiş ve az gelişmiş ülkelerde yaşanan önemli bir sorundur. Toplumların sosyo-ekonomik ve kültürel yapıları, kadınlara yönelik ayrımcı tutumlar, işverenler tarafından kadın emeğinin ucuz işgücü olarak değerlendirilmesi, eğitim ve istihdam da kadınların yeterince yer edinememesi, yoksulluğun kadınlaşmasının başlıca etkenleri olmaktadır. Kadınlar; geleneksel rollerin kendisine fazlaca yüklendiği, ataerkil yapının süregeldiği, kaynak ve fırsatlara erişimde yetersizlik ve zorluklar yaşadığı bir sistemde yoksulluğu her açıdan tecrübe etmektedirler. Bu çalışmada; Türkiye'de kadın yoksulluğu ve kadınların yoksullaşmasına neden olan faktörler ele alınmış, kadın yoksulluğu ile mücadeleye yönelik politika, uygulama ve önerilere yer verilmiştir. Çalışmada betimsel araştırma yöntemi kullanılarak birçok Türkçe ve İngilizce kaynak incelenmiş, tablolar ve grafiklere yer verilerek literatür araştırması yapılmıştır. Tez çalışmasında kadınların ekonomik, toplumsal ve siyasal alanlarda yeterince yer edinemeyişlerine, kaynak ve fırsatlara erişimde yetersizlik yaşamalarına, yaşadıkları yoksulluğun ekonomik olduğu kadar toplumsal temelli dayanakları olduğu sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Women's poverty is an important problem in both developing, developed and underdeveloped countries. Socio-economic and cultural structures of societies, discriminatory attitudes towards women, the evaluation of women's labor as cheap labor by employers, the inability of women to acquire enough sweat in education and employment are the main factors of the feminization of poverty. Women; they experience poverty in all aspects in a system where traditional roles are overburdened, the patriarchal structure continues, and there are inadequacies and difficulties in accessing resources and opportunities. In this study; In Turkey, discussed the factors that caused the impoverishment of women and women's poverty, policies aimed at combating poverty of women, the place has been given to implementation and proposals. In this study, many Turkish and English references were examined by using descriptive research method and literature research was done by using tables and graphs. In this thesis, it is concluded that women are not able to gain enough space in economic, social and political fields, they have inadequate access to resources and opportunities, and that the poverty they live has social as well as social foundations.