The place of Albert Schweitzer in contemporary philosophy, and why we should concern ourselves with his ethical thought nonetheless
Albert Schweitzer'ın modern felsefedeki yeri, ve Schweitzer'ın etik felsefesinin önemi
- Tez No: 271155
- Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN VOSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bir felsefeci olarak Albert Schweitzer genellikle“Yaşama Saygı”kavramı ve“Yaşamın ispatımdır”sözü ile bilinir. Ancak Schweitzer'in başyapıtı, Medeniyetin Felsefesi, batı felsefesinin ve özellikle 18'inci yüzyıl sonrasının kapsamlı bir analizi ve hatta bir noktaya kadar yargılanmasıdır. Bu çalışmada da Schweitzer'ın analiz ve yargılamasından hareketle, yazarın çağdaş felsefe eleştirisi netleştirilirken, en derin ve en doğru etik algısı incelenmektedir. Dahası çalışmada etik dürtülerin işlevi de derin bir tartışmaya açılmıştır. Son olarak, tezde Schweitzer'ın günümüzün etik tartışmalarında daha önemli bir yer sahibi olması gerektiği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a philosopher, Albert Schweitzer is known chiefly for his notion of Reverence for Life, as well as his statement that ?My life is my argument.? Yet The Philosophy of Civilization, his philosophical magnum opus, is a sweeping analysis, and to some extent, indictment of the Western philosophical tradition, especially in the period after the eighteenth century. In examining his analysis and indictment, I try to render a clearer picture of Schweitzer?s critique of modern philosophy, drawing from it inferences concerning what Schweitzer believes concerning the nature of the most true and most profound ethics. I also examine the role of ethical impulses in a rigorous argument. Finally, I argue that Schweitzer should have a more prominent place in contemporary discussions of ethics.