Resumption, a'- chains and implications on clausal architecture
Ardıl gönderim, ü?- bağlılıkları ve tümce yapısı üzerindeki sezdirimler
- Tez No: 271168
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SUMRU ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu çalışma ardıl gönderim konusunu araştırmakta ve doğal dillerde gönderge temelli bağlılıkların doğası üzerine bir çözümleme önermektedir. Çalışma, ardıl gönderim kavramının, şimdiye dek Üretici Dilbilgisi çerçevesinde farklı işleme mekanizmalarına tabi olup farklı dilbilgisel işlemler gerektirdiği varsayılan dilbilgisel süreçler olan Denetim, Bağlama ve boş nesne işleme konuları üzerinde açıklayıcı bir rolünün olup olmadığı sorusundan yola çıkmaktadır. Bu bağlamda çalışma yukarıda sözü edilen soruya olumlu yanıt vermektedir.Çalışmada ardıl gönderimin yukarıda sözü edilen süreçlerin gerektirdiği yerellik temelli farklı koşullar için uzlaşmacı bir rolünün olduğu savunulmaktadır. Buna göre, dönüşlü adıllar, ADIL ve eylemlerin tümleç konumlarında bulunduğu varsayılan adılların, ardıl adıl gibi davrandığı, bir başka deyişle, öncülüyle ardıl adıl gibi türetim başında birlikte olup öncülün yukarı taşınmasıyla geride kalan dilbilgisel oluşumlar olduğu savunulmaktadır.Bu çalışmada ayrıca Türkçede Ü- alanının kısıtlı ve zayıf olduğu, bunun yerine Ü'- alanının ardıl gönderim, Bağlama, Denetim ve boş nesne yapıları gibi dilbilgisel süreçlerin işlenmesinde daha etken bir rolü olduğu savunulmuştur. Çalışmaya göre, Bağlama Kuramı'nın sorunlu yönleri ve İngilizce gibi dillerde olan kişi adılı-dönüşlü adıl karşıtlığının Türkçede bulunmayışı, Türkçede farklı bir bağlama sisteminin olduğunu ve bu sistemde karşıtlık yerine kişi adılı, dönüşlü adıl ve (kendi)si tarafından oluşturulan üçlü bir ayrımın etken olduğunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This work investigates the nature of resumption and provides an analysis of how anaphoric dependencies occur in language. I raise the question whether resumption has any explanatory power on various grammatical phenomena such as binding, control and null object licensing which have been assumed in the generative literature as resulting from different licensing mechanisms and require different grammatical operations. In this respect, this study aims at extending the applicational domain of resumption from relative clauses to anaphor licensing, control and null object licensing.I claim that resumption offers a valid solution which compromises the different requirements of these different phenomena with respect to locality. The idea in the dissertation is that the anaphors, PROs and null objects behave in the same way with a resumptive in that they form a unit with their syntactic antecedents (empty operator), then they split. The antecedent binds the grammatical formative inside the clause respecting a different sense of locality.The dissertation also argues that the A- domain in Turkish is weak due to the problematic nature of A- domain operations. Instead, what Turkish instantiates is a rich A?- domain where different grammatical phenomena such as binding and control are licensed via operator-variable chains akin to resumption.For the problematic aspects of Binding Theory conditions and the lack of pronoun-anaphor complementarity, the dissertation argues that Turkish follows a three-partite system where a third category exemplified by a complex pronominal expression (kendi)si subsumes the functions of regular pronominals and anaphors and other functions which cannot be expressed by these two grammatical formatives.