The urban development of Istanbul in the Nineteenth Century: The role of expropriations
19. yüzyıl'da İstanbul'da kentsel düzenleme: İstimlakların rolü
  1. Tez No: 271185
  2. Yazar: ZUHAL İBİDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL TERZİBAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez 19.yüzyıl'da İstanbul'un tabi tutulduğu imarlaşma sürecinin gerçekleştirilmesinde yönetimin elinde en önemli araçlardan olan istimlak faaliyetlerini incelemektedir. Tezin yazımı ağırlıklı olarak Başbakanlık Arşivi belgelerine dayanmaktadır. Bunun yanısıra dönemin Takvîm-i Vakayi', Tasvîr-i Efkâr ve Basîret gibi gazetelerinden ve ikincil kaynaklarından da yararlanılmıştır. Tezde 1840 sonlarından itibaren çıkarılmaya başlanan ebniye ve istimlak nizamnameleri göz önünde bulundurularak imar planı ve istimlakların ne amaçla, başkentin nerelerinde, nasıl ve hangi görevlilerce uygulandığı ve yönetimce bu faaliyetlerle neyin amaçlanıp neyin elde edildiği ve halkın bu işlemleri nasıl algıladığı sorularının cevaplanması amaçlanmaktadır. Bu tez, merkezileşme ve modernleşme süreçlerinin kesişme noktasında yer alan kentleşme ve de modern istimlak olgusunun devletin zihniyetinde meydana gelen değişim sonucu oluştuğunu iddia eder. Ayrıca, tezde istimlak olgusu devlet zihniyetinde oluşan değişim yanında hukuksal değişim ve de idari değişim bağlamı içinde değerlendirilmeye çalışılırken, istimlakların ekonomik ve sosyal yönlerine de vurgu yapılmaktadır. Başkentteki kentleşme sürecine diğer Osmanlı kentlerindeki imarlaşma süreci ve örnek alındığı vurgulanan Avrupa kentlerindeki imarlaşma süreci de göz önünde bulundurulup karşılaştırmalı perspektifle yaklaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the expropriation activities which were the most important tools for the government in the process of reconstruction implemented in Istanbul in the nineteenth century. The information in this thesis is generally based on the Ottoman archival records. In addition to this, some newspapers like Takvîm-i Vakayi?, Basîret and Tasvîr?i Efkâr and secondary sources were used. In the thesis, questions such as, what the purpose of this reconstruction plan and expropriations was, in which places of the capital city the plans were applied, by whom and how these plans were applied have been answered. Also addressed were issues such as what the government was aiming at by these expropriations and reconstruction plans, what was gained and how the public reacted towards these novelties. This thesis argues that the urban development which is at the intersection of centralization and modernization, and the concept of modern expropriation was a consequence of the change in the perspective and the understanding of the Ottoman government. Additionally, in the thesis, while the concept of modern expropriation is being evaluated in relation to the transformation in the governmental and legal mentality, the economic and social aspects of the expropriations are also emphasized. Other reconstruction processes occurring in other cities in the Ottoman Empire and other European cities which were taken as models in the reconstruction process of the capital city were investigated and documented here for the sake of approaching the expropriations from a comparative angle.