Labor force participation of women in Turkey: A microeconometric analysis
Türkiye'de kadınların iş gücüne katılımı: Mikroekonometrik bir analiz
  1. Tez No: 271189
  2. Yazar: NAZLI AKTAKKE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇAY ERUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez Türkiye'de kentlerde yaşayan evli kadınların iş gücüne katılımına ışık tutmaya çalışmaktadır. Tezin iki odak noktası bulunmaktadır; birincisi kadınların kayıtlı ve aynı zamanda kayıt dışı işlere katılımını belirleyen faktörleri bulmaya çalışmaktır. İkincisi ise eşten gelen sağlık sigortasının kadının iş gücüne katılımı konusundaki olası etkisine bakmaktır. Ekonometrik araçlar olarak ikili ve çoklu logit modelleri kullanılmıştır. İkili modeller göstermektedir ki işgücünü etkileyen faktörler gelir seviyeleri arasında değişiklik göstermektedir. Özellikle eğitimin ve okul öncesi çocukların etkisi alt ve üst gelir seviyeleri için farklıdır. Ek olarak çoklu logitin sonuçları birden çok işe katılım durumu olduğunu desteklemektedir. Yüksek eğitim seviyeleri kayıtlı işlere katılımı artırırken, okul öncesi çocuk sayısındaki artış ise kadınları iş gücüne katılmamaya ve bazı kayıt dışı işlere itebilmektedir.Eşin sağlık sigortasının etkisiyle ilgili olarak, ikili modeller bu faktörün iş gücüne katılımına negatif bir etkisi olduğunu bulurken, çoklu modelde kayıtlı işlere pozitif etkisi, kayıt dışı işlere ise negatif etkisi olduğu saptanmıştır. Etkileşim değişkenlerinin eklenmesiyle yapılan araştırma ise negatif etkiye eşin sosyal statüsünün, pozitif etkiye ise benzer insanların birbiriyle evlenmesi durumunun yol açıyor olabileceğini göstermiştir. Kayıt dışı işlere katılımda, eşin sosyal statüsünün negatif etkisi kocanın ya da kadının az eğitimli olması ya da ailenin bir evi olmaması gibi durumlarda ortadan kalkıyor gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to shed light on the determinants of labor force participation of married women in urban Turkey. Thesis has two main focus points; first is to find out the possible determinants of participation of women in formal work as well as different informal work states. Second focus point is to find out the effect of husband?s public health insurance coverage for women as a possible determinant of labor force participation. Binary logit models and multinomial logit models are employed as econometric tools. The results of the binary models show that effect of variables change between different income levels, especially the effect of education and number of pre-school children. In addition, results regarding the multinomial models show that the effect of determinants of labor force participation change between work states supporting the multi work state framework. While higher education levels increase formal work participation, increase in number of pre-school children drive women into informal work states as well as non-participation. Regarding husband?s health insurance coverage, in the binary models the effect is negative for general labor force participation while in the multinomial models the effect is positive for formal work and negative for informal work states. Further investigation with the inclusion of interaction terms show that the explanation for this result may be linked with the social status effect of the husband generating a negative impact for informal work while the positive impact regarding the formal work may be associated with the fact that people in similar status or occupation levels marry each other. Negative status effect of the husband for informal work states seems to be released in the case of low education of the husband or absence of wealth.