The constitutive role of loss in understanding kemalism and islamism in contemporary turkey: a comparative look at republic protests and palestine demonstrations
Günümüz Türkiye'sinde kemalizm ve islamcılığı anlamada kaybın rolü: Cumhuriyet mitingleri ve Filistin mitinglerine karşılaştırmalı bakış
- Tez No: 271190
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÇAĞLAYAN GAMBETTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Türkiye, geride kalan on senede Kemalist ve İslamcı sivil toplum kuruluşları ve siyasal partiler tarafından düzenlenmiş, yüksek katılımlı mitinglere sahne oldu. Bu mitinglerin gerçekleşmesinin ardındaki sebepler ve bize, Türkiye'nin sosyal ve siyasal yapısı hakkında söyledikleri, akademik çalışmalarda henüz irdelenmemiş konular olarak ön plana çıkıyor.Bu sorulara cevap bulabilmek adına bu tez, düzenlenen iki mitingin karşılaştırmalı analizini sunuyor: 29 Nisan 2007 ve 4 Ocak 2009 tarihinde İstanbul'un Çağlayan Meydanı'nda vuku bulan Cumhuriyet Mitingi ve İsrail'i telin, Filistin'e Yardım Mitingi. Kemalizm ve İslamcılık üzerine bu güne yapılan çalışmalar gösteriyor ki, Kemalizm ve İslamcılık üzerinden kurgulanan ikilem yapıbozumuna uğruyor ve AK Parti bünyesinde temsil bulan melez bir yapı ortaya çıkıyor. Benzer çalışmalar, AKP'ye karşı kendini konumlandıran Kemalist ve İslamcı aktörlerin, kazanamayacakları bir savaşı sürdürmekte olduğundan bahsediyor ki bu, Kemalizm ve İslamcılığın, homojen ideolojiler olarak erimeye yüz tuttuğunu ortaya koyuyor. Fakat, bu savaşımda benim önemli bulduğum ve bu tezin de ana temasını oluşturan bulgu, mitingler aracılığı ile ?kayıp? olgusunun, Kemalist ve İslamcı aktörler için yeniden inşa görevi gördüğü; kayıp, bu aktörler için yıkıcı olduğu kadar yapıcı bir rol de oynuyor ve bir raison d'etre, yani kendini yeniden kurgulama amacı olarak hizmet ediyor. Maddi ve sembolik anlamda kayıp, tezde irdelenen Kemalist ve İslamcı aktörlerin kimliklerini yeniden belirgin kılmasını ve eylemlerini meşrulaştırmasını sağlıyor. Maddi boyutu ile, Gazze'deki insanların, Çankaya Köşkü'nun, Meclis'teki temsiliyet gücünün ya da kutsal mirasın kaybı sembolik boyutta gücün, ütopyaların ve Kemalist ve İslamcıların farazi dünyasının kaybını temsil ediyor. Kayıp, irdelenen aktörlerin varoluşunu sorgulatması açısından travmatik olduğu kadar, yapıcı da. Kayıp üzerinden inşa edilen yeni ve nostaljik bir platformda ?öz?de saklı olduğu düşünülen değerler vurgulanarak günümüze taşınıyor ve mitingler aracılığı ile eylem üzerinden yansıtılıyor. Bu sebeple şunu savunuyorum: Günümüz Türkiye'sinde Kemalizm ve İslamcılığı kavrayabilmemiz ve ?Kemalist? ve ?İslamcı? kavramlarının ne anlama geldiğini daha doğru analiz edebilmemiz için, kaybın sembolik yansımalarını irdelemeliyiz. Bu tez, bu savunmayı, sergilenen Kemalist ve İslamcı performanslara odaklanarak gerçekleştirmeyi amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
In the last decade, Turkey has witnessed widely attended demonstrations organized by Kemalist and Islamist NGOs and political parties. The questions regarding why these demonstrations are organized, and what they tell us about Turkey, both politically and socially, have been themes left yet unexplored in the academia.In order to come up with answers to these questions, this thesis compares two of these demonstrations ? the Republic Protest and the Palestine Demonstration, which took place at Çağlayan Square, Istanbul, on 29 April 2007 and 4 January 2010 respectively. Previous studies conducted on Kemalism and Islamism show us that in Turkey, the binary opposition between Kemalism and Islamism is deconstructing and a hybrid power, as in the form of the Justice and Development Party, is rising. Furthermore, these studies point out to how, in response to the hybrid, Kemalist and Islamist actors are waging a battle that they are gradually losing. Hence, it is argued that Kemalism and Islamism, as homogenous ideologies, are dissolving. However, what I find more important in these responses, and hypothesize in this thesis is that, in these demonstrations, what is lost also becomes constitutive of these actors; loss is the motivating force behind Kemalist and Islamist responses and acts as the raison d?etre (reason for being) for these actors. Loss, both material and symbolic, becomes an element through which these actors define themselves, reassert their identities and legitimize their existence. Responses to material loss, as in lives (Muslims killed in Gaza), the Presidential Palace, parliamentary power or a sacred heritage correspond to the symbolic loss of power, utopias, and belief in the assumptive Kemalist and Islamist worlds. Loss is traumatic; it invalidates the very existence of these actors and devours their world of meaning. It is also constitutive; it builds a new and nostalgic platform where the old memories trapped within the ?essence? are brought up, reenacted and recontextualized within the contemporary. Therefore, I conclude that in order to understand what Kemalism and Islamism means in contemporary Turkey, and what the words, Kemalist and Islamist, denote, the symbolic meaning of loss needs further analysis. With its focus on Kemalist and Islamist performances, this thesis aims to provide a facet of such analysis.