Toros dağ köylerinde yaşayan kırsal kadınların toplumsal yaşamdaki rolleri ve bu rollerle ilgili geleceğe yönelik beklentiler
Roles of rural women in rural community and their expectations about future that are related to there roles
  1. Tez No: 50351
  2. Yazar: MÜGE KANTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
öz Bu çalışmada Adana ve İçel İllerine bağlı dağ köylerinde yaşayan kırsal kadınların, tarımsal faaliyetlerde, aile işgücü ve/veya ücretli işçi, evde annelik, eş, evkadınlığı gibi toplumsal yaşamda sahip olduğu roller, bu rollerle ilgili sorunlar ve geleceğe yönelik beklentileri incelenmiştir. Ortalama aile genişliği 6,2 kişi olan araştırma alanında, kadınların hemen hemen tamamı tarımsal faaliyetlere katılmakta, bununla birlikte annelik ve ev işlerini de aynı anda yürütmektedir. Araştırma alanında kadın basma ortalama 2,4 çocuk düşmektedir. Dolayısıyla, kadınların hem ev içi, hem de ev dışı tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan ağır bir iş yükü altoda ezildiği söylenebilir. Araştırma alanındaki önemli bir diğer özellik ise, kadınların eğitim düzeyinin hem Türkiye geneli hem de kırsal kesim kadınlarına göre daha düşük olmasıdır. Araştırma alanında görüşülen kadınlardan okuma-yazma bilmeyenlerin oram %62,5'tir. Araştırma alanında kadınlar, toplumsal kurumlarda ikinci planda kaldıkları gibi, ev içinde de ikinci plandadır. Eşinin almış olduğu ekonomik ve sosyal kararlara katılımı sınırlı olup, genelde aile reisi ve yetişkin erkek çocuklardan sonra kendisine söz düşmektedir. Bununla birlikte, gerek ekonomik yetersizlik, gerek köy altyapısı, gerekse köy toplum yapısından kaynaklanan sınırlılıklara rağmen, kadınlar gelecekten umutlu olup, eşlerinden biraz daha anlayış, çocuklarından ise saygı görmeyi beklemektedirler. Kadınların yaşadıkları bu sınırlılıkları tek başlarına çözmeleri mümkün olmadığı için, gerek kamu gerekse özel kuruluşların kadınlara yönelik eğitim programlan hazırlamaları ve kadınları yönlendirmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, roles such as family labor force, a mother for children and a housewife and problems of rural women who live in mountainous villages of Adana and İçel Provinces were investigated. Participation of rural women to agricultural activities and expectations related to their future was also investigated. In research area, average family size was found to be 6,2 persons and almost every woman deals with agricultural activities. At the same time, house work and child rearing are managed by them. The average number of children that a woman has is 2,4 in the research area. Therefore, we can say that women are under very heavy conditions because of agricultural activities and daily house works. The other important finding of the study is low education level. Illiteracy rate was found to be 62,5% for women. The illiteracy rate of women is quite high as compared to average of Turkey. In research area women have secondary place in both rural community and at home. Rural women's participation to agricultural and social desicions is restricted by their husbands. Generally, women are third important person after her husband and her adult son in the family. Nevertheless, women are hopefull about future in spite of economic and social limitations. They are expecting just better understanding and respect from husbands and children. To solve these problems which women have, special education program and development project should be organized by private and /or public sector and they should educate women by means of extention facitilies such as T.V, radio, demonstration etc.